1 sierpnia zawyją syreny

27-07-2017

Dnia 1 sierpnia, punktualnie o godzinie 17.00 na znak godziny rozpoczęcia powstania „W”, na terenie Miasta i Gminy Baranów Sandomierski zawyją syreny alarmowe. Syreny zostaną uruchomione na okres 1 minuty i emitować będą dźwięk ciągły.

Syreny zostaną uruchomione w celu uczczenia pamięci i oddania hołdu bohaterskim Powstańcom oraz mieszkańcom stolicy, poległym w czasie Powstania Warszawskiego.

Powstanie Warszawskie było wymierzone militarnie przeciw Niemcom, a politycznie przeciw ZSRR oraz podporządkowanym mu polskim komunistom.  W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Na skutek walk powstańczych oraz systematycznego wyburzania miasta przez Niemców uległa zniszczeniu większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej.

W rezultacie słabo uzbrojone oddziały powstańcze przez 63 dni prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi, zakończoną kapitulacją 3 października 1944 roku.

info https://pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_warszawskie

Osoba publikująca: Lidia Ciesielska