11 Listopada Święto Niepodległości

06-11-2015

Dnia 11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów Polska odzyskała wolność. Tego dnia Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu. Rozpoczęto przygotowania do powołania koalicyjnego rządu, w skład którego mieli wejść przedstawiciele polskich stronnictw politycznych.
Ustanowienie święta
Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym dopiero ustawa z kwietnia 1937 roku, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości.

Dzieje obchodów
Do czasu wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwa razy - w roku 1937 i 1938.
W latach 1939-1944 - podczas okupacji hitlerowskiej oficjalne lub jawne świętowanie, podobnie jak i każde inne przejawy polskości, było niemożliwe.
W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca - datę podpisania Manifestu PKWN, jako Narodowe święto Odrodzenia Polski.
W okresie PRL święto niepodległości zostało zakazane. Jakiekolwiek próby kultywowania obchodów dnia 11 listopada groziły surowymi sankcjami ze strony władz. Narodowe święto Niepodległości obchodzone 11 listopada przywrócono, ustawę Sejmu (jeszcze PRL), w 1989 roku.
W III Rzeczpospolitej, Narodowe święto Niepodległości obchodzone 11 listopada, jest najważniejszym świętem narodowym Polski. Dzień ten jest dniem wolnym od pracy. Rocznicowe uroczystości mają miejsce w wielu polskich miastach, jednak największe obchody z udziałem najwyższych władz państwowych odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza

Gmina Baranów Sandomierski co roku organizuje gminne obchody Narodowego Świeta Niepodległości. W tym roku obchody rozpoczną sie od Mszy Świetej o godz. 9-tej w kościele pw. Ścięcia Jana Chrzciciela w Baranowie Sandomierskm. Natępnie poczty sztandarowe i uczestnicy uroczystości przemaszerują na cmentarz parafialny, gdzie złożą kwiaty przed grobami nieznanego żołnierza.  Uroczystości zakończą występy artystyczne w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Baranowie Sandomierskim.

Zapraszamy do udziału w uroczystościach.

Historia Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada

Osoba publikująca: Tomasz Pruś