2016 - Rokiem Henryka Sienkiewicza

13-12-2016
Rok 2016 to rok trzech rocznic związanych z Henrykiem Sienkiewiczem - mija 170 rocznica urodzin noblisty, 100 rocznica jego śmierci oraz 50 rocznica utworzenia Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej- miejscu urodzenia pisarza.
Mając na uwadze zasługi Henryka Sienkiewicza - światowej sławy pisarza, noblisty i ambasadora polskości, Sejm uchwalił rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. Z tej okazji Zespół Szkół i Placówek w Baranowie Sandomierskim wyszedł z inicjatywą zorganizowania uroczystych Obchodów Roku Sienkiewiczowskiego, do których przygotowywał się już od września. W celu popularyzacji twórczości pisarza uczniowie Publicznego Gimnazjum oraz Szkoły Podstawowej przygotowali wraz ze swoimi nauczycielami przepiękny program artystyczny pod tytułem „ku pokrzepieniu serc”. Inscenizacja została  wystawiona we współpracy z  MGOK w Baranowie Sandomierskim w dniu 08.12.2016 o godz.18.00. Przedstawienie rozpoczęła Pani Dyrektor ZSiP w Baranowie Sandomierskim Maria Pietrzyk, która gorąco przywitała zgromadzoną publiczność, szanownych gości, rodziców, występujących uczniów na szczególnym spotkaniu, podczas którego, społeczność baranowska pragnie uczcić osobę wielkiego Polaka i patrioty Henryka Sienkiewicza. Uczniowie w przepięknych, epokowych strojach odegrali scenki najważniejszych powieści pisarza takich jak: „Quo Vadis”, „Krzyżacy”, „Potop”, „Pan Wołodyjowski” oraz „W pustyni i w puszczy”. W programie pojawiły się liczne piosenki, wychwalające kunszt pisarski wielkiego patrioty, w wykonaniu szkolnego chóru „Scholi” oraz piękna prezentacja multimedialna, przybliżająca postać Henryka Sienkiewicza i twórczość Noblisty przygotowana przez uczennicę II kl. PG. Nie zabrakło też wzruszeń przy fragmentach  trylogii wplecionych w piękną piosenkę  „Dumka na dwa serca”. Ponadto pojawiły się wierszyki, w których zaprezentowane zostały sylwetki kilku bohaterów z utworów wielkiego pisarza: Stasia Tarkowskiego, Nel Rawlinson, Zbyszka z Bogdańca, Janko Muzykanta, Pana Wołodyjowskiego czy Zagłoby. Uczniowie swoje zdolności artystyczne prezentowali przed liczną widownią, która gościła wiele wspaniałych osób m.in. wiceburmistrza Miasta i Gminy Baranowa Sandomierskiego Marka Barszcza, wicestarostę Powiatu Tarnobrzeskiego Krzysztofa Pitrę, panią dyrektor ZSiP w Baranowie Sandomierskim Marię Pietrzyk, panią wicedyrektor ZSiP w Baranowie Sandomierskim Renatę Malinowską, przewodniczącego Rady Osiedla Kazimierza Ślęzaka, proboszcza tutejszej parafii – ks. Andrzeja Machowicza oraz wielu innych. Całość inscenizacji odbywała się pod czujnym okiem pań polonistek odpowiedzialnych za całość programu artystycznego – p. Danuty Lis i p. Agaty Surowiec. O scenografię oraz oprawę plastyczną zadbali: p. Regina Stasiów, p. Renata Alberska, p. Krzysztof Stawiarski.

Osoba publikująca: Lidia Ciesielska
Osoba aktualizująca: Lidia Ciesielska