25 listopada upływa termin składania wniosków na OZE

10-11-2016

Burmistrz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski informuje, że termin składania wniosków  dotyczących dofinansowania do projektu parasolowego na rozwój OZE w Gminie Baranów Sandomierski, upływa 25 listopada 2016r.

Ponadto przypominamy, że deklaracje złożone przed dniem 31 października 2016 roku nie są wiążące w kwestii udziału w projekcie i koniecznym jest złożenie kompletu dokumentów w aktualnie trwającym naborze wniosków.

Wszelkie niezbędne informacje dotyczące projektu, można znaleźć w banerze bocznym "Odnawialne Źródła Energii w Gminie Baranów Sandomierski"

Zapraszamy do udziału w projekcie.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

Pyt. 1  Ile będzie wynosić składka ubezpieczeniowa.

Odp. Wysokość składki ubezpieczeniowej będzie znana po wyłonieniu ubezpieczyciela. Przybliżona kwota na podstawie    przeprowadzonego rozeznania rynku wynosi około 50 pln rocznie czyli w okresie trwałości projektu ok 6 lat wyniesie ok 300zł łącznie.

Pyt. 2  Jakie zasady obowiązują przypadku zarejestrowania działalności gospodarczej przeze mnie po złożeniu deklaracji/formularza zgłoszeniowego lub po zainstalowaniu instalacji?

Odp. Jeżeli działalność gospodarcza prowadzona będzie w budynku mieszkalnym (tym samym co siedziba firmy) zgłoszonym do projektu to istnieje konieczność rozdzielenia instalacji domowej i firmowej (dwa liczniki) lub zarejestrowanie działalności na innym adresie.

Pyt. 3 Co się dzieje po 5 latach, kiedy własność instalacji przechodzi na mnie. Czy wiąże się to z jakimiś umowami z dostawcą energii, czynnościami urzędowymi, pozwoleniami, opłatami itp?

Odp. Po okresie trwałości zmienia się jedynie właściciel instalacji, a nie użytkownik, zatem nie wiąże się to z żadnymi zmianami umowy z dostawcą energii, czynnościami urzędowymi, pozwoleniami, opłatami itp?

Pyt. 4 Co oznacza warunek - ten sam dostawca i dystrybutor energii. Proszę opisać jak to wygląda teoretycznie, a jak w praktyce? Jak działa rozliczanie się za prąd z dostawcą energii, jak działa net metering?

Odp. Warunek - ten sam dostawca i dystrybutor energii dotyczy możliwości skorzystania z systemu wsparcia tzw. net metering wprowadzonego nowelizacją ustawy o OZE. Bez korzystania z tego systemu wsparcia okres zwrotu z inwestycji znacznie się wydłuża.

Prosument do 10 KWe korzystający z net meteringu może (w następnym okresie rozliczeniowym) odbierać energie elektryczną wysłaną do sieci jako nadwyżka, z upustem 80% na zakup energii wraz ze składnikami zmiennymi opłat przesyłowych. Czyli 1KW wpuszczamy do sieci, a odbieramy 0,8KW w następnym okresie rozliczeniowym.

Osoba publikująca: Marek Barszcz
Osoba aktualizująca: Marek Barszcz