Oficjalna Strona Miasta i Gminy

Baranów Sandomierski

Aktualności

38. rocznica ogłoszenia stanu wojennego

13-12-2019

13 grudnia  Polska obchodzi 38. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego. Załączamy kilka słów historii, tego pamiętnego wydarzenia.

 

Rada Państwa 12 grudnia około północy, podjęła  uchwałę o wprowadzeniu stanu wojennego na terenie całego kraju.

13 grudnia oddziały ZOMO rozpoczęły, akcję aresztowań działaczy opozycyjnych. W dniu wprowadzenia stanu wojennego w działaniach na terytorium kraju wzięło udział ok. 70 tys. żołnierzy Wojska Polskiego, 30 tys. funkcjonariuszy MSW. Na ulicach miast pojawiły się czołgi i pojazdy opancerzone, wozy bojowe piechoty oraz samochody i samoloty transportowe.

Przed północą  rozpoczęła się Akcja „Azalia”, mająca na celu opanowanie i wyłączenie obiektów teletransmisyjnych i central telefonicznych. Do 451 obiektów w całym kraju wkroczyły uzbrojone oddziały, sformowane z 700 funkcjonariuszy SB i MO, 3000 żołnierzy Wojsk Ochrony Pogranicza oraz innych jednostek wojskowych MSW, a także 1200 żołnierzy oddelegowanych przez wojsko. Cywilne telefony wyłączono, także w ambasadach i konsulatach. Już 14 grudnia rezerwiści powołani do jednostek milicji otrzymali broń. Po północy na polecenie gen. Wojciecha Jaruzelskiego o wprowadzeniu stanu wojennego członek Biura Politycznego PZPR i współprzewodniczący ze strony rządowej Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Kazimierz Barcikowski poinformował prymasa Polski Józefa Glempa w toku bezpośredniej rozmowy w rezydencji.

O wprowadzeniu stanu wojennego poinformowano przez Polskie Radio o godzinie 6 nadając przemówienie generała Jaruzelskiego. MSW wydało rozporządzenie o nakazie zdeponowania broni i amunicji. Zmilitaryzowano wiele instytucji oraz strategicznych sektorów gospodarki, takich jak komunikacja, energetyka, górnictwo i porty morskie. Należy zaznaczyć, że degradacji podlegały fabryki, przynoszące zyski na terenie kraju. Zakazano strajków, zgromadzeń, działalności związkowej i społecznej. Sądy zaczęły działać w trybie doraźnym.

Wprowadzona cenzura korespondencji oraz wyłączenie komunikacji telefonicznej spowodowały znaczne utrudnienia w komunikacji dla obywateli . Ograniczono możliwość przemieszczania się wprowadzając godzinę milicyjną, która wprowadzała zakaz opuszczania posesji w danym czasie. Zakazano, zmiany miejsca pobytu bez uprzedniego zawiadomienia władz administracyjnych. Wstrzymano wydawanie prasy,  a także czasowo zawieszono zajęcia w szkołach i na uczelniach wyższych.

Jednocześnie 15 grudnia Rada Główna Episkopatu Polski przyjęła komunikat żądający w ostrych słowach od władz zaprzestania represji związanych ze stanem wojennym. Na apel władz w związku z napiętą sytuacją w kraju władze kościelne zgodziły się na nieodczytywanie komunikatu z ambon w kościołach.

bip
Podmiot publikujący: Gmina Baranów Sandomierski
Osoba odpowiedzialna:
Osoba publikująca: Ewelina Biała
Osoba aktualizująca:
Data wytworzenia: 2019-12-13
Data publikacji: 2019-12-13
Data modyfikacji: