75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

01-08-2019

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod niezwykle brutalnej niemieckiej okupacji, pod którą znajdowała się od września 1939 r.

W czasie trwających 63 dni walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Poległo również ok. 3,5 tys. żołnierzy z Dywizji Kościuszkowskiej. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie zburzone. Na skutek systematycznego i planowego wyburzania zniszczeniu uległo ponad 30% zabudowy lewobrzeżnej Warszawy - to więcej niż uległo zniszczeniu w czasie dwóch miesięcy powstania. Przybliżona ilość gruzów pokrywających Warszawę w 1945 roku, oszacowana została na 20 milionów metrów sześciennych. Łącznie zniszczonych zostało 72% zabudowy mieszkalnej, 90% zabudowy przemysłowej,  90% obiektów zabytkowych oraz 100% mostów.

Dziś idę walczyć - Mamo!
Może nie wrócę więcej,
Może mi przyjdzie polec tak samo
Jak, tyle, tyle tysięcy

Poległo polskich żołnierzy
Za Wolność naszą i sprawę,
Ja w Polskę, Mamo, tak strasznie wierzę
I w świętość naszej sprawy

Dziś idę walczyć - Mamo kochana,
Nie płacz, nie trzeba, ciesz się, jak ja,
Serce mam w piersi rozkołatane,
Serce mi dziś tak cudnie gra.

To jest tak strasznie dobrze mieć Stena w ręku
I śmiać się śmierci prosto w twarz,
A potem zmierzyć - i prać - bez lęku
Za kraj! Za honor nasz!

Autor: Józef Andrzej Szczepański, ps. „Ziutek” – polski poeta, powstaniec warszawski, żołnierz batalionu „Parasol” Armii Krajowej.

W 75. rocznicę tych wydarzeń w całej Polsce obchodzone będą uroczystości upamiętniające powstańców. Na terenie Gminy Baranów Sandomierski o godzinie 17:00 na okres 1 minuty zawyją syreny alarmowe, emitując dźwięk ciągły.

Osoba aktualizująca: Michał Dolecki
Data wytworzenia: 2019-08-01