81 rocznica wybuchu II Wojny Światowej

01-09-2020

1 września 1939 r. – data znana przez wszystkich Polaków. Wojska niemieckie przekroczyły granice Polski, rozpoczynając II wojnę światową. Osamotnione Wojsko Polskie nie mogło skutecznie przeciwstawić się agresji Niemiec i sowieckiej inwazji rozpoczętej 17 września. Jednak Polacy byli jedynymi w Europie, którzy mieli w sobie tyle siły i determinacji by przeciwstawić się obu najeźdźcom. Mimo tak wielkiej determinacji i poświęcenia polskich żołnierzy, Hitler i Stalin dokonali IV rozbioru Polski.

Tego dnia o świcie rozpoczęły się działania zbrojne. Pancernik "Schleswig-Holstein" o godz. 4.45 zaczął ostrzał Westerplatte. Strona niemiecka przystępując do wojny
z Polską wystawiła 1 850 tys. żołnierzy, 11 tys. dział, 2800 czołgów i 2000 samolotów. Wojsko Polskie dysponowało dwukrotnie mniejszą liczbą żołnierzy (950 tys.), ponad dwukrotnie mniejszą liczbą dział (4,8 tys.), czterokrotnie mniejszą liczbą czołgów (700) i pięciokrotnie mniejszą liczbą samolotów (400).

Stolica broniła się do 28 września, a do 2 października załoga Helu. 6 października zakończyła walkę ostatnia duża polska formacja - Samodzielna Grupa Operacyjna "Polesie", dowodzona przez gen. Franciszka Kleeberga, która przedzierając się w kierunku stolicy toczyła boje
i z Wehrmachtem, i z Armią Czerwoną.

W wielu miejscach w kraju odbywają  się w dniu dzisiejszym uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Naszym obowiązkiem jest czcić pamięć polskich bohaterów, żeby pamiętać
o najstraszliwszym kataklizmie  XX wieku, jakim była II wojna światowa, rozpętana przez hitlerowskie Niemcy.

Osoba publikująca: Magdalena Kosztur
Osoba aktualizująca: Magdalena Kosztur