Akcja honorowego krwiodawstwa w Skopaniu

30-05-2016

Akcja honorowego krwiodawstwa w Skopaniu

W sobotę 28 maja przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Skopaniu została przeprowadzona akcja honorowego krwiodawstwa, której inicjatorami był zarząd miejscowej jednostki OSP oraz członkowie klubu Honorowych Dawców Krwi ,, Strażak” działającego przy OSP w Skopaniu.  W tym dniu do Skopania przybył mobilny punkt poboru krwi z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie wraz z ekipą pod kierownictwem lek. med. Jacka Maszkowskiego – kierownika działu dawców i pobrań w RCKiK. Na ogłoszony przez strażaków apel odpowiedziało 42 osoby z terenu gminy Baranów Sandomierski, które w sobotnie przedpołudnie zgłosiły się na miejsce przeprowadzanej akcji.

Wśród potencjalnych dawców  krwi znaleźli się zarówno kobiety jak i mężczyźni; osoby młode oraz starsze; ci którzy już wcześniej oddawali krew oraz ci którzy postanowili to zrobić po raz pierwszy. Wśród nich znaleźli się mieszkańcy Skopania, w tym strażacy z miejscowej jednostki; Suchorzowa, Marków, Kaczaków, a nawet Nowej Dęby. Po przeprowadzonych badaniach lekarskich  i weryfikacji do oddania krwi  zakwalifikowanych zostało 30 osób, którzy oddali łącznie 13,5 litra najcenniejszego leku jakim jest krew.

Dla wszystkich uczestników akcji przygotowano napoje zimne i gorące oraz strażacką grochówkę przygotowaną przez Zajazd „Olszynka” ze Skopania. Poczęstunek został sfinansowany ze środków własnych OSP Skopanie oraz z budżetu gminnego gminy Baranów Sandomierski.

To była pierwsza taka akcja w Skopaniu, ale na pewno nie ostatnia. Strażacy ze Skopania planują kolejną i liczą na jeszcze większy odzew ze strony mieszkańców  gminy.

Strażacy składają serdeczne podziękowania dla burmistrza Miasta i Gminy w Baranowie Sandomierskim  –  p. Marka Mazura za wsparcie  akcji środkami finansowymi  z budżetu gminnego; właścicielom Zajazdu ,, Olszynka” za przygotowanie posiłku; sołtysowi sołectwa Skopanie – p. Eugeniuszowi Ślęzakowi; ekipie z RCKiK  za miłą i fachową obsługę krwiodawców oraz wszystkim którzy przystąpili do akcji.

Osoba publikująca: Anna Smykla
Osoba aktualizująca: