Oficjalna Strona Miasta i Gminy

Baranów Sandomierski

Aktualności

Akcja "Sprawdź paragon"

21-07-2015

Duża grupa podatników sprzedających towary i świadczących usługi ma obowiązek prowadzenia ewidencji obrotów przy zastosowaniu kas rejestrujących. Część przedsiębiorców uchyla się od obowiązku instalowania kas rejestrujących. Są również i tacy, którzy mimo tego, że posiadają kasę rejestrującą nie ewidencjonują swoich obrotów za każdym razem.

 W celu zminimalizowania tego zjawiska od 2002 roku  Ministerstwo Finansów realizuje działania pod hasłem „Weź paragon”. W lipcu tego roku uruchomiono kolejną akcję o charakterze edukacyjnym - „Sprawdź paragon”.

Ministerstwo Finansów chce przede wszystkim zwrócić uwagę na nie poruszane dotychczas zagadnienie stosowania paragonu nie fiskalnego przez podmioty zobowiązane do ewidencjonowania obrotów przy zastosowaniu kas rejestrujących. Paragon nie fiskalny jest to dokument wystawiony przed fiskalizacją kasy i nie powinien zostać przekazany kupującemu jako dowód zakupu, jeżeli sprzedawca jest zobowiązany do stosowania kasy rejestrującej. Zarówno w przypadku nie wydania paragonu, jak również wydania paragonu nie fiskalnego, wartość podatku i tak z reguły jest pobierana od konsumenta.  I to konsument ostatecznie płaci podatek w cenie towaru lub usługi,  jednak podatek ten nie trafia do budżetu, lecz do „kieszeni” sprzedawcy, co jest również istotne w aspekcie uczciwej konkurencji. Przykładem branży, w której zjawisko paragonów nie fiskalnych jest szczególnie zauważalne, jest gastronomia. Jako paragon funkcjonuje tu często tzw. rachunek lub paragon kelnerski.

Ministerstwo Finansów chce zwrócić uwagę konsumentów nie tylko na egzekwowanie paragonu,  ale również o jego sprawdzenie. Każdy paragon zawiera charakterystyczne elementy, tj:

  • centralnie umieszczony napis: paragon fiskalny;
  • NIP wystawcy, jego nazwę i adres;
  • nazwę  towaru lub świadczonej usługi;
  • cenę;
  • logo i numer unikatowy kasy.

Loteria paragonowa

 

Akcja „Sprawdź paragon”   traktowana jest jako wprowadzenie do loterii, której rozpoczęcie planowane jest na jesieni tego roku. Prawidłowy paragon to ważny aspekt loterii, gdyż w losowaniach będą brały udział tylko te zweryfikowane. Każdy, kto skończył 18 lat, będzie mógł wziąć udział w loterii, rejestrując na specjalnej stronie internetowej paragon fiskalny wystawiony na kwotę co najmniej 10 zł. Losowanie nagród planowane jest raz w miesiącu. Co miesiąc do wygrania będzie nagroda główna – samochód osobowy Opel Astra oraz notebooki i tablety. Przewidziano też tablety dla przedsiębiorców, którzy wystawili zwycięski paragon premiowany nagrodą główną. Dodatkowo raz na kwartał odbędzie się losowanie spośród paragonów pochodzących z premiowanej branży. Nagrodami specjalnymi w tych losowaniach będą Ople Insignia.

Więcej informacji na stronie www.mf.gov.pl

bip
Podmiot publikujący: Gmina Baranów Sandomierski
Osoba odpowiedzialna:
Osoba publikująca: Lidia Ciesielska
Osoba aktualizująca: Lidia Ciesielska
Data wytworzenia: 2015-07-21
Data publikacji: 2015-07-21
Data modyfikacji: 2015-07-21