Apel do mieszkańców Gminy

22-03-2019

DRODZY MIESZKAŃCY

W celu ochrony przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi ważne jest by właściciele swoich pupili pamiętali o obowiązkach wobec zwierząt, a w szczególności o:

• zapewnieniu właściwych warunków bytowania;
  • zapewnieniu niezbędnych szczepień ochronnych;
  • dopilnowaniu, aby zwierzę było jak najmniej uciążliwe dla otoczenia (np. nie biegało bezpańsko po ulicach, nie wychodziło poza posesję, nie kłusowało);
  • wyposażeniu w smycz i w zależności od rasy swojego psa również w kaganiec wychodząc z nim na spacer.

W związku z licznymi interwencjami mieszkańców, iż psy stanowiące własność gospodarzy poszerzają grono bezpańskich psów zagrażających bezpieczeństwu życia i zdrowia dzieci oraz innych mieszkańców, zobowiązuje się wszystkich właścicieli do zamykania psów na terenie swoich posesji. W przypadku gdy właściciel wałęsającego się psa jest znany, należy fakt ten zgłosić na Policję, która ma prawo nałożyć mandat na nieodpowiedzialnego właściciela zwierzęcia.  Zgodnie z art. 77 Kodeksu Wykroczeń „Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 zł
albo karze nagany”
.

Czynnikiem wskazującym na to, że zwierzę jest bezdomne nie może być tylko fakt, że zwierzę pojawia się o odpowiednich porach w danej okolicy, bowiem takie przypadki są szczególnie liczne w okresie godowym zwierząt. Całe watahy psów potrafią czuwać przy nieruchomości, na terenie której przebywa suka w rui. Cieczka trwa około 3 tygodni, w związku z tym sytuacja ta trwa około 2 tygodni, a czasem dłużej. Niewskazane jest by w tym czasie dokarmiać wałęsające się psy, zamykać je na terenie swojej nieruchomości oraz nadgorliwie zgłaszać interwencję do Urzędu. Zwierzę, które nie będzie dokarmiane w końcu samo odejdzie i wróci do swojego opiekuna. Nie można zapominać o tym, że w większości przypadków wałęsające się psy lub koty mają opiekunów, jednak szybko przyzwyczajają się do miejsca, gdzie zapewniono im schronienie i „smaczniejsze” wyżywienie.

W przypadku potwierdzonej bezdomności zwierzęcia (przez Sołtysa oraz Policję) Gmina podejmie interwencję wyłapania zwierzęcia i odwiezienia go do schroniska.

Należy pamiętać, iż pieniądze wydatkowane na odławianie i oddawanie rzekomo bezpańskich zwierząt do schroniska idą z NASZYCH kieszeni, uszczuplając tym samym budżet Gminy. Środki przeznaczone na ochronę zwierząt mogłyby być przeznaczone na inne ważne cele m.in.: drogi, chodniki, oświetlenie, place zabaw, orliki sportowe, pomoc socjalną itd.

CENNIK USŁUG WETERYNARYJNYCH

INNE KOSZTY