Oficjalna Strona Miasta i Gminy
Baranów Sandomierski
Ustawa z 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin (Dz.U. z 2004 r. nr 11, poz. 94, z późn. zm.) zawiera zbiór informacji związanych z używaniem środków ochrony roślin w stosunku do ochrony pszczół. Dla pszczelarzy najważniejszy jest art. 68., który mówi:
1. Można stosować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu oraz zgodnie z etykietą – instrukcją stosowania, ściśle z podanymi w niej zaleceniami oraz w taki sposób, aby nie dopuścić do zagrożenia zdrowia człowieka, zwierząt lub środowiska.
2. Zabiegi środkami ochrony roślin wykonuje się z uwzględnieniem stosowania w pierwszej kolejności metod biologicznych, agrotechnicznych, hodowlanych lub integrowanej ochrony roślin.
Zgodnie z ustawą z 29 czerwca 2007 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich, pszczoła to zwierzę, w związku z tym art. 68 wyraźnie stanowi, iż stosując środki ochrony roślin w dzień na kwitnący łan rzepaku, wykonujący ten zabieg łamie prawo poprzez stworzenie zagrożenia życiu zwierząt – pszczół.
Pszczoła miodna jest zwierzęciem, które prowadzi przeważnie dzienny tryb życia i jej bytność jest uzależniona od zbioru nektaru, pyłku i wody w ciągu dnia. Rano pszczoły do ula przynoszą wodę z rosy na roślinach i zaraz wylatują po pożytek. W czerwcu niekiedy już ok. godziny 6.00 zauważamy liczne loty po pożytek.
Dlatego art. 68. wymusza stosowanie środków ochrony roślin po locie pszczół i innych owadów zapylających. Zabiegi takie muszą być przeprowadzone późnym wieczorem lub w nocy.
Rola pszczół dla utrzymania życia człowieka jest nie do przecenienia i nie do zastąpienia !
Wiemy, że pośredniczą one w zapylaniu niemal wszystkich roślin rosnących na ziemi od kilkudziesięciu milionów lat ! Wiemy, że dzięki nim mamy wysokie plony !
Cały artykuł można przeczytać na stronie ŚODR w Częstochowie
link http://www.czwa.odr.net.pl/pzdr-bedzin/41-dzialy/systemy-produkcji-rolnej-standardow-jakosciowych-i-doswiadczalnictwa/567-chemiczne-opryski-a-zatrucia-pszczol.html