Babcia Hania – taką Cię pamiętamy!

15-01-2021

15 stycznia 2017r. z wielkim bólem przyjęliśmy wiadomość, że odeszła jedna z najbardziej barwnych i rozpoznawanych mieszkanek Baranowa Sandomierskiego- Anna Rzeszut -wieloletnia kierowniczka oraz współzałożycielka Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki.

Babcia Hania była znawczynią kultury lasowiackiej. Kultywowała i propagowała obrzędy i zwyczaje lasowiackie nie tylko w naszym regionie, ale także w całym kraju, za co otrzymała szereg prestiżowych nagród, m.in. medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. Wśród licznych nagród dla zespołu najcenniejszym było wyróżnienie im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”, przyznane w 2003 r. Wraz z zespołem Lasowiaczki pani Anna wielokrotnie odwiedzała szkoły i placówki kultury, prowadząc zajęcia tematyczne dotyczące obrzędów, zwyczajów, wyrobów rękodzieła artystycznego. To dzięki niej wiemy jak naprawdę żyli i zachowywali się Lasowiacy. Trudniła się rękodziełem artystycznym, sama wykonywała wianki dożynkowe, kwiaty z bibuły, palmy wielkanocne, lasowiackie serca z bibuły, hafty i pieczywo.

Wielu z nas do tej pory wspomina babcię Hanię jako silną, a jednocześnie wrażliwą kobietę, której wszędzie było pełno, która miała niezwykłą charyzmę...

Cześć jej pamięci!

Osoba publikująca: Magdalena Kosztur