Oficjalna Strona Miasta i Gminy
Baranów Sandomierski
Baranów Sandomierski na „Weselu”
Około setki osób wzięło udział w akcji Narodowego Czytania „Wesela”, która odbyła się na baranowskim rynku. Była to okazja nie tylko do przypomnienia sobie dzieła Wyspiańskiego, ale także do integracji i żywego spotkania z kulturą.
Na zaproszenie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i działającej przy nim biblioteki odpowiedziało wielu mieszkańców gminy. W akcję włączył się burmistrz Marek Mazur, kierownik GZUP-u Dariusz Chemel, Lasowiaczki, uczniowie baranowskiej szkoły wraz z nauczycielami, dyrektor Banku Spółdzielczego Anna Krempa, przedsiębiorcy, mieszkańcy i oczywiście sami pracownicy MGOK-u. Podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy wraz z wychowawcami i panią kierownik Danutą Falarz przygotowali inscenizację. Nie zabrakło ludowych akcentów, były też krakowskie tańce z lajkonikiem, weselny kołacz i dużo śmiechu!
- Jesteśmy dziś razem, bawimy się, bo tak powinno być na weselu – tłumaczy dyrektor MGOK-u Renata Domka. – Chcieliśmy w ten sposób zainteresować naszych mieszkańców treścią „Wesela”, trochę zapomnianego, kojarzonego ze szkołą, przymusem czytania. Przekonujemy jednak, że jest to dzieło uniwersalne. Przebraliśmy się w różne stroje ludowe, szlacheckie i inne, by podkreślić, że ubranie, czy pochodzenie to tylko pretekst, a zawarte w „Weselu” refleksje mogą dotyczyć każdych czasów i każdej grupy społecznej.
Sporym sukcesem zakończył się towarzyszący wydarzeniu kiermasz książek. Za symboliczną złotówkę można było kupić ciekawe pozycje przygotowane przez bibliotekę. W ciągu dwóch godzin blisko 70 książek znalazło nowych właścicieli.
- Cieszę się, że akcja Narodowego Czytania jest organizowana także w Baranowie Sandomierskim – mówi burmistrz Marek Mazur. – Zwłaszcza cieszy obecność dużej liczby dzieci i młodzieży. W taki niestandardowy sposób promujemy czytelnictwo, zachęcamy do sięgania po największe dzieła naszej literatury. Mam nadzieję, że po tym wydarzeniu przynajmniej kilka osób zajrzy do książki.
Każdy uczestnik wydarzenia mógł otrzymać pamiątkowy stempel z logo akcji. Okolicznościową pieczątkę MGOK otrzymał od Kancelarii Prezydenta RP. Narodowe Czytanie odbyło się bowiem pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.
rd