Oficjalna Strona Miasta i Gminy
Baranów Sandomierski
Orkiestra, studio wokalne, rękodzieło, taniec, wystawy i wiele, wiele innych. Rusza nowy rok kulturalny w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Baranowie Sandomierskim i Środowiskowym Domu Kultury w Skopaniu. Wciąż jeszcze można się zapisywać na ciekawe zajęcia.
ORKIESTRA
Młodzi muzycy będą pobierać naukę bezpłatnie. Nie trzeba umieć grać, zajęcia będą prowadzone od podstaw. Wszyscy chętni otrzymają też instrumenty, które już zostały zakupione za środki z gminnego budżetu. Orkiestrę prowadzić będą: instruktorka MGOK-u Katarzyna Bielska i Marek Kosior, twórca Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Chmielowa. Orkiestra będzie uświetniać wszelkie uroczystości, zawody, czy inne wydarzenia w gminie. Dla młodych ludzi to wspaniała możliwość wszechstronnego rozwoju, a także wielka przygoda! Zapisy trwają do końca września.
STUDIO WOKALNE I FORTEPIAN
Katarzyna Bielska, która poprowadzi zajęcia wokalne zapewnia, że to doskonała forma kształcenia własnego talentu. Dzięki wspólnej nauce młodzi ludzie będą mieć możliwość skonfrontowania swoich umiejętności z innymi, motywowania się do dalszej pracy. Jednocześnie każdy także może liczyć na indywidualne porady i pełną uwagę instruktorki.
Będą także indywidualne zajęcia nauki gry na fortepianie. Pierwszeństwo mają osoby, które kontynuują naukę. Jeśli będzie większa liczba chętnych, niż miejsc, MGOK przeprowadzi przesłuchania.
TANIEC
Jak co roku ogromnym zainteresowaniem cieszą się zajęcia taneczne. Katarzyna Gwoździowska prowadzi dwa zespoły: Perełki i Nowe Pokolenie, w których tańczą dzieci i młodzież od 4. do 15. roku życia. Młodzi ludzie mogą uczyć się różnych technik tańca współczesnego, czy estradowego. Efekt całorocznych wysiłków swoich pociech instruktorka prezentuje na corocznych koncertach „Karnawałowe harce” i „Warto tańczyć”. Ale zespoły występują także często na imprezach plenerowych, czy przeglądach tanecznych.
W MGOK-u ćwiczy także zespół Flash, który prowadzi Ewa Pluta. Młodzi ludzie tańczą hip hop, czyli niezwykle energiczną formę wywodzącą się od tańca ulicznego, łączącą różne style: dancehall, jazz, new style i inne. Grupa także występuje na różnych wydarzeniach, ma na swoim koncie sukcesy w przeglądach tanecznych, np. zdobyła niedawno pierwsze miejsce na wojewódzkim turnieju Głogowie Małopolskim. Realizuje również własne spektakle taneczne. Zapisy na te zajęcia odbędą się bezpośrednio u instruktorki we wtorek 20.09 o godz. 17.00.
PLASTYKA
Wystawy, spotkania z artystami, warsztaty z ciekawymi twórcami – tak z kolei zapowiadają się zajęcia plastyczne. Prowadzić je będzie dr Magdalena Stokłosa. Dzieci mogą tu rozwijać swój talent, zdolności manualne, w przyjemnej atmosferze, bez „szkolnego” oceniania, co sprzyja rozwijaniu dziecięcej kreatywności. Uczestnicy tych zajęć będą mieć możliwość, brania udziału w konkursach, zdobywania ciekawych nagród. Prace prezentowane będą w galerii, gdzie będą je mogli podziwiać wszyscy odwiedzający placówkę. Ponadto odbędą się warsztaty i spotkania z twórcami z regionu i nie tylko.
RĘKODZIEŁO
W MGOK-u możesz także nauczyć się malować na szkle, wyszyć imię chłopaka na etui na komórkę, czy wykonać własnoręcznie domowe bibeloty. Zajęcia z rękodzieła poprowadzi Barbara Sroczyńska. Uczestnicy zajęć mogą liczyć na niebanalne spotkania ze sztuką, także użytkową. Mogą się przekonać, że satysfakcja z własnoręcznie wytworzonego dzieła jest znacznie większa, niż z masowej plastikowej produkcji. Tu także planowane są wystawy. Mile widziani są nie tylko mali uczestnicy, ale zapraszamy również osoby dorosłe, które chcą miło spędzać czas w dobrym towarzystwie przy ciekawej robótce.
TEATR
Przy MGOK-u działają także zespoły teatralne: Pozytywnie Skopani, czyli grupa dorosła i Młodzieżowy Zespół Teatralny, które prowadzi Wojciech Gwoździowski. Nabór do zespołów odbędzie się w formie castingu przed planowanymi nowymi spektaklami. Na razie dorosła grupa planuje szereg wyjazdów gościnnych ze sztuką, która miała swoją premierę wiosną - „Next-ex”. Szczegółowy harmonogram występów zostanie opublikowany na stronie www.kulturalia.pl, Facebooku oraz na plakatach.
ZESPÓŁ OBRZĘDOWY LASOWIACZKI
Przy MGOK-u od wielu lat działa zespół, który kultywuje dawne obyczaje i tradycje naszego regionu. W ciągu roku uczestniczy w wielu przeglądach i konkursach w całej Polsce, zdobywając wiele prestiżowych wyróżnień. Między innymi w maju koncertował w studiu Polskiego Radia Dwójka. Występ ten emitowany był w całym kraju. Ponadto solistka zespołu Zofia Wydro zajęła pierwsze miejsce w Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie, a wcześniej szereg nagród grupa otrzymała w Bukowinie Tatrzańskiej. Lasowiaczki nagrywają także filmy ze swoimi inscenizacjami w ramach projektu realizowanego przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. Każdy chętny może w dowolnym momencie dołączyć do zespołu. Kierowniczką jest Barbara Sroczyńska.
CHÓR
Chorus Familiaris – tak nazywa się chór działający przy MGOK-u. Jego członkami są mieszkańcy całej gminy, którzy spotykają się w Woli Baranowskiej. Chór działa pod kierunkiem Agaty Nino-Chwałek. W nowym sezonie kulturalnym planowane są warsztaty wokalne, koncerty na terenie całej Gminy, a także udział w przeglądach. Choć grupa działa od niedawna, już prezentuje bardzo wysoki poziom. Np. w zeszłym roku na X Przeglądzie Pieśni Pasyjnej w Radymnie zajęła III miejsce.
Spotkania z rodzicami już się odbyły, ale wciąż można porozmawiać z instruktorami, zapytać o szczegóły, czy radę. Wciąż też można dziecko na zajęcia zapisać: osobiście lub telefonicznie. Warunkiem udziału malucha w zajęciach jest podpisanie przez rodziców karty udziału. Formularze dostępne są w MGOK-u, a także do ściągnięcia na stronie www.kulturalia.pl.