Burmistrz Marek Mazur z absolutorium

27-06-2019

Sesję absolutoryjną rozpoczęło przedłożenie raportu o stanie Miasta i Gminy Baranów Sandomierski za rok 2018. Burmistrz omówił najistotniejsze dla Gminy inwestycje zrealizowane w roku poprzednim, m.in: budowa drogi łączącej ulicę Jana Pawła II z drogą gminną od ulicy Mickiewicza i Słowackiego do al. Gen. Sikorskiego w Skopaniu, kontynuacja ścieżki pieszo-rowerowej przy DW 872, budowa Hali Sportowej w Woli Baranowskiej, wymiana płyty boiska na stadionie sportowym KS Wisan Skopanie. W 2018 roku, ruszyło również największe w historii Gminy zadanie kanalizacyjne, na które podpisano umowę o wartości prawie 28 mln zł. Ponadto rozpoczęto rozmowy na temat przejęcia udziałów Zakładu Produkcji Wody Pitnej w Baranowie Sandomierskim, przeprowadzono kompleksowy remont Sali Widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Baranowie Sandomierskim. W roku ubiegłym dokończono budowę części garażowej i zaplecza remizy OSP w Skopaniu. Burmistrz wymienił także jako wielki sukces zakup ciężkiego samochodu bojowego nowej generacji dla jednostki OSP Wola Baranowska -  podkreślając jednocześnie ogromne zasługi Zarządu Straży Pożarnej w Woli Baranowskiej w pozyskaniu środków zewnętrznych na jego zakup. Wśród największych zadań inwestycyjnych 2018 roku był także remont budynku byłej szkoły podstawowej w Knapach na potrzeby adaptacji Środowiskowego Domu Samopomocy.

Po przedstawieniu raportu, radni podjęli uchwałę w sprawie udzielenia Burmistrzowi Miasta i Gminy Baranów Sandomierski wotum zaufania.

W dalszej kolejności zatwierdzono przedłożone sprawozdanie finansowe z wykonania budżetu za 2018 rok, na podstawie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie.

Kolejnym punktem obrad było podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi. Była ona poprzedzona odczytaniem wniosku wraz z uzasadnieniem Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej oraz uchwały Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie opinii o przedłożonym przez Komisję Rewizyjną wniosku o udzielenie absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2018 rok. Radni jednogłośnie opowiedzieli się za udzieleniem Burmistrzowi absolutorium. Poniżej cytujemy najważniejsze zapisy opinii:

Uchwalony przez Radę Miejską w Baranowie Sandomierskim budżet Miasta i Gminy po uwzględnieniu zmian w ciągu roku przewidywał realizację dochodów w kwocie 56 904 885,04 zł. Dochody wykonano w kwocie 53 475 765,83 zł, dzięki czemu wskaźnik wykonania planu dochodów na koniec grudnia 2018 roku w stosunku do uchwalonego planu wynosi 93,97%. Plan wydatków budżetowych po zmianach dokonanych w ciągu roku przewidywał kwotę 65 059 942,16 zł. Wydatki zrealizowano w kwocie 57 525 721,01 zł, co stanowi 88,41% planu. W podsumowaniu Komisja stwierdziła, że Burmistrz realizując zadania związane z wykonaniem budżetu, kierował się zasadą celowości, legalności, rzetelności i oszczędności w gospodarowaniu środkami publicznymi.

Przewodniczący w imieniu całej Rady pogratulował Burmistrzowi uzyskania absolutorium, natomiast Burmistrz ze swej strony podziękował swojemu Zastępcy, Skarbnikowi Gminy, Sekretarzowi, pracownikom urzędu, a także kierownikom jednostek organizacyjnych, dzięki którym budżet za rok 2018 został należycie wykonany. Burmistrz złożył również podziękowania radnym Rady Miejskiej za wotum zaufania i udzielone absolutorium oraz okazane zaufanie i dobrą współpracę.

Osoba aktualizująca:
Data wytworzenia: 2019-06-27