Burmistrz Marek Mazur z absolutorium.

25-06-2018

Na sesji absolutoryjnej w pierwszej kolejności przyjmuje się uchwałę dotyczącą przyjęcia sprawozdania finansowego z wykonania budżetu Gminy za rok poprzedni. Radni w tym miejscu zapoznają się z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz informacją o stanie mienia komunalnego. Uchwała absolutoryjna poprzedzona jest odczytaniem wniosku wraz z uzasadnieniem Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej oraz uchwały Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie opinii o przedłożonym przez Komisję Rewizyjną Rady Miejskiej w Baranowie Sandomierskim wniosku o udzielenie absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2017 rok. Poniżej cytujemy najważniejsze zapisy opinii sporządzonej przez Komisję Rewizyjną:

Uchwalony przez Radę Miejską w Baranowie Sandomierskim budżet Miasta i Gminy po uwzględnieniu zmian w ciągu roku przewidywał realizację dochodów w kwocie 46 852 098,83 zł. Dochody wykonano w kwocie 47 698 101,89 zł, dzięki czemu wskaźnik wykonania planu dochodów na koniec grudnia 2017 roku w stosunku do uchwalonego planu wynosi 101,8%. Plan wydatków budżetowych po zmianach dokonanych w ciągu roku przewidywał kwotę 47 917 469,83 zł, natomiast wydatki zrealizowano w kwocie 44 374 295,06 zł, co stanowi 92,61% planu. W podsumowaniu Komisja stwierdziła, że Burmistrz realizując zadania związane z wykonaniem budżetu, kierował się zasadą celowości, legalności, rzetelności i oszczędności w gospodarowaniu środkami publicznymi.

Radni po wysłuchaniu odczytanych wniosków i opinii oraz po krótkiej dyskusji jednogłośnie przegłosowali uchwałę dotyczącą sprawozdania oraz absolutorium dla Burmistrza Marka Mazura. Przewodniczący Rady Miejskiej pogratulował Burmistrzowi za osiągnięte wyniki w zeszłym roku oraz za wykonanie budżetu, jak również wyraził uznanie za otrzymany Srebrny Krzyż Zasługi. Burmistrz z kolei podziękował Radnym za dobrą współpracę i zaangażowanie, zaś pracownikom Urzędu Miasta i Gminy za wytężoną i sumienną pracę, zaznaczył, że bez nich osiągnięcie takich wyników nie byłoby możliwe. Dodał, również że w tym roku budżet jest obciążony potężnymi zadaniami kanalizacyjnymi i czeka nas wszystkich jeszcze więcej wytężonej pracy.

W kolejnych częściach obrad, Radni podjęli uchwałę w sprawie zmiany granic sołectw Skopanie i Dymitrów Duży. Zmianą tą Radni dokonali właściwego sprecyzowania nazw jednostek pomocniczych, których dotyczy uchwała Nr XLVIII/407/18 Rady Miejskiej w Baranowie Sandomierskim.

Następna z uchwał dotyczyła wyrażenia zgody na wystawienie weksla własnego „in blanco” wraz z deklaracją wekslową wniesioną, jako zabezpieczenie należytego wykorzystania dotacji udzielonej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrożenia operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Objętego PROW na lata 2014-2020 na realizacje zadań: budowę boiska wielofunkcyjnego w miejscowości Suchorzów oraz zmianę nawierzchni na boisku w Markach, jak również budowę siłowni zewnętrznej oraz montaż trybuny w miejscowości Skopanie.

Kolejną uchwałą Radni upoważnili Burmistrza do zaciągnięcia zobowiązań na rok 2019 do kwoty 1 100 000,00 zł, w związku z przystąpieniem do realizacji zadań takich jak:

1) Zagospodarowanie przestrzeni publicznej w Woli Baranowskiej oraz Baranowie Sandomierskim,

2) Rozwój oferty kulturalnej poprzez zakup wyposażenia do Środowiskowego Domu Kultury w Skopaniu,

3) Remont zabytkowej kapliczki w miejscowości Dąbrowica.

Radni przyjęli również aktualizację „Strategii Rozwoju Miasta i Gminy Baranów Sandomierski na lata 2016-2020” oraz zmiany do budżetu na rok 2018.

Osoba aktualizująca: Michał Dolecki
Data wytworzenia: 2018-06-25