Chroń środowisko – nie pal śmieci w piecu!

27-09-2018

Jak co roku w sezonie grzewczym wraca problem spalania odpadów komunalnych w piecach grzewczych. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jakie niesie to za sobą niebezpieczeństwo. Nie tylko zatruwamy środowisko ale przede wszystkim niszczymy zdrowie naszych dzieci, swoje i bliskich.

Najczęściej palone są: plastiki, gumy, obuwie, opony, lakierowane i malowane meble, kartony po napojach i mleku, a także ubrania. Spalanie tych przedmiotów powoduje wydzielanie się trujących substancji, takich jak dioksyny i furany, tlenki siarki, węgla, azotu oraz metale ciężkie.

W trakcie spalania śmieci w niskich temperaturach do atmosfery trafiają niebezpieczne substancje i metale ciężkie, które przenikają do wnętrza domów wywołując choroby układu oddechowego, alergie, choroby trzustki, wątroby i nerek oraz nowotwory. Spalanie np. 1 kilograma odpadów z polichlorku winylu PVC (butelki plastikowe, folie itp.) wytwarza aż 280 litrów gazowego chlorowodoru, który z parą wodną tworzy kwas solny. Z kolei 1 kilogram poliuretanów (gąbki, uszczelki czy podeszwy butów) daje od 30 do 50 litrów cyjanowodoru, czyli tzw. kwasu pruskiego. Poza tym spalanie wilgotnych odpadów grozi zatkaniem przez mokrą sadzę przewodów kominowych. Skutek? Cofa się tlenek węgla i może dojść do zatrucia. Problem jest bardzo poważny, bo jak wynika z raportu Komisji Europejskiej, co roku na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera aż 28 tys. Polaków.

Warto dodać, że spalanie śmieci jest też niezgodne z prawem. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że grożą za to dotkliwe kary finansowe. Pamiętajmy, że spalanie odpadów komunalnych jest zabronione: ustawą o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r. (t. j. Dz. U. z 2016 r. poz. 1987)- art. 191 cyt. ustawy„ Kto, wbrew zakazowi termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny ”.  Za łamanie tego zakazu przewidziana jest grzywna do 5000 zł.

Osoba aktualizująca:
Data wytworzenia: 2018-09-27