Co ważnego wydarzyło się w Gminie w 2016 roku

30-12-2016

Gmina wykonała w ciągu roku setki remontów przeróżnych obiektów gminnych w tym dróg i przepustów. Na koniec 2016 roku podsumujemy największe przedsięwzięcia zarówno pod względem finansowym jak i zakresu przeprowadzonych robót. Poniżej zestawienie największych z nich.

1)     W połowie sierpnia zakończyły się prace odbiorowe II etapu budowy drogi dojazdowej do LHS w miejscowości Knapy. Zakres inwestycji obejmował  wykonanie drogi asfaltowej o podwyższonej nośności KR-4 dostosowanej do ciężkiego ruchu pojazdów samochodowych. Była to największa inwestycja drogowa realizowana w ubiegłych latach przez Gminę. Łączna wartość inwestycji dla I i II etapu zamknęła się ogółem  w kwocie 1 mln 800tys. zł

2)     Dobiegają końca modernizacje energetyczne budynków oświatowych na terenie Gminy Baranów Sandomierski tj: Przedszkola w Skopaniu, Zespołu Szkół w Skopaniu, Zespołu Szkół w Woli Baranowskiej i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ślęzakach oraz Przedszkola w Dąbrowicy i Woli Baranowskiej. W obiektach wykonano m. in. docieplenie ścian, fundamentów, dachów. W niektórych wymieniono okna drzwi, orynnowanie, przebudowano kominy, instalacje odgromowe, elektryczne, sanitarne, odnowiono schody. W Głównym celem inwestycji było ograniczenie strat ciepła, a co za tym idzie obniżenie rachunków bieżących szkół.

Podsumowanie finansowe powyższej inwestycji wygląda następująco:

Wartość ogółem3 900 000 zł

Dofinansowanie z RPO -  2 800 000,00 zł

Dofinasowanie z WFOŚ – 121 000,00 zł

Wkład własny gminy około 1 000 000,00 zł

3)     W roku 2016 wykonano  69km konserwacji rowów i 38 km konserwacji gruntownej z odmuleniem oraz odbudowę 14 szt. przepustów. Na wykonanie tych prac przeznaczono ponad 607 000,00zł. Środki te pochodziły m. in.  z dotacji z Urzędu Marszałkowskiego , z Urzędu Wojewódzkiego, ze Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu, z Gminy Baranów Sandomierski oraz ze składek od członków Spółki. Na terenie Gminy Baranów Sandomierski jest 2742,0 ha gruntów zmeliorowanych z czego 1929,48 ha objętych opłatami oraz 155,8 km rowów ujętych w ewidencji GZW i 17,158 km rowów ujętych w konserwacji GSW

4)     Wykonano rozbudowę budynku remizy Ochotniczej Straży Pożarnej OSP w Skopaniu o pomieszczenie garażowe i wieżę obserwacyjno-alarmową oraz łącznik wraz z infrastrukturą towarzyszącą: przyłącz gazu, kanalizacji sanitarnej, oraz kanalizacji technologicznej. Wartość wykonanych robót brutto wyniosła 157 484,22 zł

5)     Dobiega końca budowa ścieżki pieszo-rowerowej w Woli Baranowskiej przy drodze wojewódzkiej, na odcinku 636 m. Wartość zadania przy współudziale finansowym Samorządu Województwa Podkarpackiego wynosi 470 000,00 zł.

6)     Został wykonany remont kanalizacji burzowej w Baranowie Sandomierskim zlokalizowanej przy ulicach: Fabrycznej, Kościuszki oraz Rynek. Kanalizacja na tych odcinakach pełni kluczową rolę w odprowadzaniu nadmiaru wód opadowych z miasta. Roboty remontowe zostały zrealizowane w głównej mierze innowacyjną metodą wprowadzania rękawa elastycznego wykonanego w włókna szklanego. Wartość zadania  wyniosła 183 000,00 zł. Roboty były współfinansowane ze środków budżetu państwa  w kwocie 120 000,00 zł, pozostała kwota jest wkładem własnym gminy.

7)     Zakończono prace przy budowie chodnika przy ul. Ks. J. Popiełuszki w Skopaniu. Chodnik na długości 270mb i szer. 150cm kończy się na wysokości placu przy zabytkowej kapliczce. Wartość robót wyniosła 46 331,00 zł.

8)     Wykonano dobudowę odcinków oświetlenia ulicznego na terenie gminy
w następujących miejscowościach: Baranów Sandomierski, Suchorzów, Skopanie, Knapy za łączną wartość powyżej 45 000,00 .

9)     Wykonano nowe banery witające podróżnych wjeżdżających na teren Gminy. Witacze zostały ustawione na wjazdach do gminy Baranów Sandomierski drogami wojewódzkimi 872 i 985 w miejscowości Dymitrów Duży, Siedleszczany i Durdy. Wartość zadania wyniosła ponad 15 000,00

10) W roku 2016 gmina wydała na modernizację, przebudowę i budowę dróg gminnych w różnych miejscowościach łącznie ponad 600 000,00 zł.

Zamierzenia i plany inwestycyjne na następne lata

Gmina Baranów Sandomierski stawia przed sobą wymagające zadania inwestycyjne. Do jednego z najbardziej skomplikowanych pod względem prawnym i organizacyjnym jest rozbudowa sieci kanalizacyjnej. Gmina w tym zakresie stara się o dofinansowanie ze środków zewnętrznych i przygotowuje dokumentację projektową. Najtrudniejsze i najbardziej czasochłonne są uzgodnienia przebiegu trasy sieci kanalizacyjnej. Koszty planowanej inwestycji szacowane są na kwotę blisko 30 mln zł.

Kolejnym planowanym zadaniem, najbardziej kosztownym, jest budowa hali sportowej w Woli Baranowskiej za ponad 3 mln zł w latach 2017-2019. Również planowana jest rozbudowa i przebudowa hali sportowej w Skopaniu obejmująca budowę trybuny dla kibiców na około 150 miejsc, dobudowę sali do ćwiczeń z zapleczem technicznym oraz termomodernizacja obiektu.

Pozostałe planowane zadania to m. in.: rozbudowa oczyszczalni ścieków w Baranowie Sandomierskim, przebudowa wodociągu przy ulicy Wiejskiej w Skopaniu, budowa boiska wielofunkcyjnego w Suchorzowie, przebudowa wraz z termomodernizacją budynku Domu Wielskiego i remizy OSP w Durdach, modernizacja stadionu sportowego Wisan w Skopaniu, modernizacja nawierzchni boiska w Markach przy Ośrodku Sportu i Rekreacji oraz modernizacja Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Baranowie Sandomierskim.

Osoba publikująca: Lidia Ciesielska
Osoba aktualizująca: Marek Barszcz