Ćwiczenia „TARNOBRZEG 2017”

30-05-2017

Głównym celem ćwiczeń było doskonalenie organizacji i prowadzenia działań ratowniczych podmiotów krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego oraz podmiotów współdziałających z systemem.

23 maja w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Durdach przeprowadzone zostało ćwiczenie sztabowe, podczas którego doskonalono umiejętności pracy sztabowej w zakresie wspomagania kierującego działaniem ratowniczych, zabezpieczenia logistycznego oraz wsparcia przez inne służby i instytucje w zakresie niezbędnym do prowadzenia działań. Zadania te wykonywano przy założeniu hipotetycznego zdarzenia, do którego doszło na przejeździe kolejowym w miejscowości Skopanie.

W drugim dniu przystąpiono do realizacji trzech epizodów praktycznych. Podczas pierwszego epizodu zadaniem ćwiczących była likwidacja zagrożenia spowodowanego rozszczelnieniem cysterny kolejowej przewożącej substancję niebezpieczną na stacji przeładunkowej Linii Hutniczej Szeroktorowej Wola Baranowska w Knapach. W drugim epizodzie jednostki ochrony przeciwpożarowej oraz pomioty i instytucje współdziałające miały za zadanie likwidację skutków wypadku drogowego z dużą ilością osób poszkodowanych, do którego doszło na drodze gminnej w miejscowości Knapy. W ostatnim epizodzie przystąpiono do realizacji zadań związanych z działaniami gaśniczymi podczas pożaru w kompleksie leśnym o dużej powierzchni. Skuteczne wykonanie zadań podczas wielkopowierzchniowego pożaru  lasu wymagało podawania wody na duże odległości.

W realizację działań ratowniczo-gaśniczych podczas ćwiczeń praktycznych zaangażowanych było ponad 100 strażaków z terenu powiatów: tarnobrzeskiego, stalowowolskiego, kolbuszowskiego, mieleckiego, niżańskiego oraz 20 osób z instytucji współdziałających,
w tym Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu, Urzędu Miasta i Gminy w Baranowie Sandomierskim, Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu, Szpitala Powiatowego w Nowej Dębie oraz PKP LHS w Woli Baranowskiej. W ćwiczeniach uczestniczyła również kompania gaśnicza „SIARKA” WOO.

Opracował: mł. bryg. Jacek Widuch

Zdjęcia bryg. M. Betleja KW PSP Rzeszów