Ćwiczenia zgrywające strażaków na Zamku w Baranowie Sandomierskim

26-04-2016

W dniu  25 kwietnia 2016 roku na Zamku w  Baranowie Sandomierskim Komenda Miejska PSP w Tarnobrzegu zorganizowała ćwiczenia zgrywające jednostek ochrony przeciwpożarowej i podmiotów ratowniczych. Temat ćwiczeń „Współpraca jednostek ochrony przeciwpożarowej i podmiotów ratowniczych podczas działań noszących znamiona kryzysu”. Ćwiczenia składały się z 2 części - teoretycznej i praktycznej.

W części teoretycznej zapoznano obserwatorów i uczestników ćwiczeń z następującą tematyką:

1. Charakterystyką zagrożenia pożarowego Zamku w Baranowie Sandomierskim, w tym procedurami postępowania podczas ewakuacji zabiorów z obiektu.
  2. Omówiono założenia I epizodu praktycznego dotyczącego uszczelniania śluzy wałowej na rzece Babulówka.
  3. Przedstawiono założenia II epizodu praktycznego dotyczącego pożaru poddasza w Zamku.

Celem ćwiczenia było:

• zapoznanie uczestników ćwiczeń z obiektem Zamku w Baranowie Sandomierskim,
  • sprawdzenie procedur alarmowania i dysponowania do zdarzeń sił i środków Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego,
  • przygotowanie Zespołu Zarządzania Kryzysowego do wykonania zadań w przypadku wystąpienia zagrożeń powodziowych,
  • doskonalenie współpracy jednostek straży pożarnej oraz służb współdziałających przy zwalczaniu zagrożeń związanych z gaszeniem pożaru w obiektach zabytkowych połączonych z ewakuacją zbiorów muzealnych,
  • doskonalenie współpracy jednostek straży pożarnej z administracją samorządową oraz innymi służbami i podmiotami podczas likwidacji zdarzeń noszących znamiona kryzysu.

Epizod I polegał na uszczelnianiu śluzy wałowej oraz pompowaniu wody do międzywala rzeki Babulówki. W epizodzie tym udział wzięły: zastęp z JRG Nowa Dęba oraz zastępy z jednostek: OSP Baranów Sandomierski, Siedleszczany i Dymitrów Duży.

W epizodzie II – w pożarze Zamku, udział wzięły zastępy z JRG z Tarnobrzega i JRG Nowa Dęba oraz  strażacy OSP z Durdów, Skopania i Woli Baranowskiej. Podczas pozorowanego pożaru baszty zamku oraz poddasza zamku, przystąpiło do gaszenia pożaru. W trakcie akcji ratowniczo-gaśniczej m.in. przeprowadzono ewakuację zagrożonych osób i wartościowych zbiorów muzealnych. Udzielono pierwszej pomocy medycznej osobie poszkodowanej w pożarze. W ćwiczeniach uczestniczyły również służby ochrony zamku.

Obserwatorami ćwiczeń byli m.in. Wicestarosta Powiatu Tarnobrzeskiego – Krzysztof Pitra, oraz Marek Barszcz – Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Baranów Sandomierski.

Tego rodzaje ćwiczenia zgrywające są niezwykle ważne, aby w razie nieszczęścia wszystkie służby wiedziały, jak ze sobą współpracować.

Założone cele ćwiczenia zostały osiągnięte.

Osoba odpowiedzialna: Iwona Walczyk
Osoba publikująca: Agnieszka Gajda