Czad ,,cichy zabójca”.

04-12-2017

Zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla znacząco wzrasta w okresie jesienno-zimowym, co spowodowane jest rozpoczęciem sezonu grzewczego budynków mieszkalnych. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Próbując utrzymać w naszym mieszkaniu optymalną temperaturę zapominamy o zapewnieniu do spalania odpowiedniej ilości tlenu. Niedostatek tlenu powoduje wystąpienie niezupełnego spalania paliwa, a następnie wydzielanie i utlenianie się tlenku węgla. Na terenie miasta Tarnobrzeg i całego powiatu Tarnobrzeskiego w ubiegłym roku w wyniku zatrucia tym gazem poszkodowanych zostało 10 osób.

Dlaczego akurat ten gaz jest tak niebezpieczny dla człowieka? Otóż tlenek węgla to gaz bezwonny, bezbarwny, niepowodujący podrażnień dróg oddechowych. W związku z tym człowiek swoimi zmysłami nie jest w stanie wyczuć jego obecności.

Objawy zatrucia:

- bóle i zawroty głowy,

- duszności, wymioty,

- zaburzenia orientacji,

- utraty przytomności,

- zapaść, śmierć.

Co zrobić w przypadku zatrucia tlenkiem węgla? Przede wszystkim należy:

- zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza,

- wynieść poszkodowanego w bezpieczne miejsce,

- wezwać służby ratownicze,

- jak najszybciej podać tlen,

- jeśli poszkodowana osoba nie oddycha, ma zatrzymaną akcję serca, należy natychmiast przystąpić do resuscytacji krążeniowo- oddechowej, wykonując naprzemiennie 2 wdechy oraz 30 uciśnięć klatki piersiowej.

Aby skutecznie unikać zagrożenia związanego z zaczadzeniem należy:

- przeprowadzać kontrole techniczne, szczelności przewodów kominowych, pamiętać o ich systematycznym czyszczeniu,

- w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację,

- często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien,

- nie bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem,

- zainstalować w domu czujkę czadu (tlenku węgla), która ostrzeże nas przed wystąpieniem trującego gazu w powietrzu (głośnym alarmem).

Osoba aktualizująca: Michał Dolecki
Data wytworzenia: 2017-12-04