Debata Oświatowa- podsumowanie

28-06-2018

W zespole Zamkowo-Parkowym w Baranowie Sandomierskim w dniu 26 czerwca odbyła się debata oświatowa realizowana w ramach projektu "Rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów - szkolenia i doradztwo dla JST w woj. podkarpackim".

W spotkaniu udział wzięli: Burmistrz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski- jako gospodarz, Radna Sejmiku Województwa podkarpackiego Pani Ewa Draus, dyrektorzy placówek oświatowych, przedstawiciele rodziców i nauczycieli, księża, radni gminni i powiatowi, oraz przedstawiciele samorządu lokalnego. W Debacie uczestniczyli również uczniowie z naszych szkół.

Projekt realizowany jest przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Kluczowym zadaniem projektu jest wsparcie szkoleniowo-doradcze Gmin w stworzeniu lokalnego planu podnoszenia jakości usług oświatowych i wspomagania szkół.

Wynikiem projektu ma być stworzenie strategicznego dokumentu oraz planu konkretnych działań wynikających z długoterminowej wizji rozwoju oświaty. Taki plan ułatwi w przyszłości władzom samorządowym, nauczycielom, środowiskom oświatowym organizowanie kształcenia i wychowania w taki sposób, aby nasi uczniowie umieli sprawnie poruszać się na rynku pracy poprzez rozwijanie kompetencji w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnej, przedmiotów matematyczno-przyrodniczych czy języków obcych. Podkreślano również fakt, że w obecnych czasach od szkół wymaga się już całkiem innego nauczania, postęp cywilizacyjny oraz oczekiwania pracodawców wymuszą system nauczania eksperymentalnego i praktycznego, a od absolwentów szkół wymaga się kreatywności, innowacyjności oraz umiejętności pracy w zespole.

Podczas debaty postawiono 5 głównych pytań na które odpowiedzi udzielali uczestnicy spotkania:

1) Jakie są mocne strony i zalety oświaty w gminie Baranów Sandomierski?

2) Co dla Ciebie, jako mieszkańca Gminy znaczy określenie: „Dobra Szkoła”?

3) Jakie cechy i umiejętności powinien posiadać absolwent np. szkoły podstawowej?

4) Jakie działania możemy podjąć, aby jeszcze lepiej rozwijać kompetencje kluczowe uczniów?

5) Jaki powinien być nauczyciel XXI wieku uczący Twoje dziecko?

Całość debaty poprowadził Pan Tadeusz Konarski - trener szkoleń z zakresu prawa oświatowego. Debata wywołała duże zaangażowanie, a wypracowane podczas niej wnioski, z pewnością pozwolą wspólnie podjąć dalsze działania na rzecz rozwoju oświaty w Gminie Baranów Sandomierski.

Osoba publikująca: Lidia Ciesielska
Osoba aktualizująca: Lidia Ciesielska