Dobiegła końca budowa drogi dojazdowej do LHS w Woli Baranowskiej, zwieńczająca rozbudowę systemu komunikacyjnego w obrębie LHSu

24-08-2016

W połowie sierpnia zakończyły się prace odbiorowe II etapu budowy drogi dojazdowej do LHS w miejscowości Wola Baranowska. Zakres inwestycji obejmował  wykonanie drogi asfaltowej o podwyższonej nośności KR-4 dostosowanej do ciężkiego ruchu pojazdów samochodowych. Droga ma długośc  611 mb. i szerokość 6 m.  Łączy drogę powiatową nr 1124R relacji Knapy – Zachwiejów – Zarównie z wewnętrzną drogą stacji LHS Wola Baranowska.

Etap II realizowany był  przez firmę PBI Infrastruktura S.A., 23-200 Kraśnik, ul. Kolejowa 10E, która wykonała inwestycję za kwotę 650,8 tys. zł.

Wykonane roboty są kontynuacją rozpoczętej  inwestycji w 2015 roku,  dotyczącej  budowy I etapu drogi dojazdowej do terminala przeładunkowego LHS Wola Baranowska na odcinku od drogi wojewódzkiej nr 872 do drogi powiatowej nr 1124R.

Obydwa etapy budowy drogi finansowane były przy udziale środków z budżetu państwa w wysokości 900 tys. zł w ramach Narodowego Programu Odbudowy Dróg Lokalnych i Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016 – 2019  w partnerstwie z  powiatem tarnobrzeskim, który dofinansował inwestycję w kwocie 80 tys. zł. Łączna wartość inwestycji zamknęła się  w kwocie 1 mln 800 tys. zł.

Budowa I i II etapu drogi jest zwieńczeniem rozbudowy systemu komunikacyjnego w obrębie terminala przeładunkowego, który  stworzy spójny i kompletny system drogowo – komunikacyjny  w obrębie stacji przeładunkowej, co przede wszystkim poprawi w znaczący sposób jakość życia i poziom bezpieczeństwa mieszkańców sołectwa Knapy. Zapewni również bezpośrednie połączenie komunikacyjne stacji przeładunkowej LHS Wola Baranowska, będącej ośrodkiem gospodarczym o znaczeniu ponad lokalnym, z układem komunikacyjnym dróg wojewódzkich. Zwiekszy się również dostępność dla interesantów składu celnego, będącego instytucją publiczną, zlokalizowanego w obrębie stacji. Droga, o podwyższonej nośności KR-4, przystosowanej do obsługi ciężkiego transportu samochodowego, odciąży i zablokuje destrukcję drogi powiatowej nr 1124R, nie przystosowanej do takich obciążeń, a po której ten ruch się aktualnie odbywa.

Dla jak najszybszego wyprowadzenia ciężkiego ruchu z centrum miejscowości Knapy, poczyniono starania z zarządcami  drogi  powiatowej i drogi wewnętrznej  LHS zmierzające do właściwego oznakowania ukierunkowującego ruch  samochodów  ciężarowych na nowe drogi.

Osoba publikująca: Marek Barszcz
Osoba aktualizująca: Marek Barszcz