Dożynki to dziękczynienie za zebrane plony.

03-09-2015

Dożynki  to dziękczynienie za zebrane plony.

Tegoroczne święto chleba przygotowali mieszkańcy wsi Marki. „Miło mi wszystkich gościć w naszej malowniczej miejscowości, gdzie dzieje się tyle dobrego”- witała gospodyni wsi Marki, sołtys i radna Teodora Babiuch – „Dziękujemy Panu Bogu za wszystkie plony naszej wspólnej pracy i owoce naszych zamierzeń, za zgodną współpracę i zaangażowanie wszystkich tych, którzy wytrwale i aktywnie realizują swoje marzenia.”
Zaszczytną rolę Starostów Dożynkowych pełnili Edyta Babiuch-Sroczyńska oraz Leszek Stawowy (zaangażowani w pracę na roli, hodowlę koni - wielkie osobowości wsi).

Święto plonów zawarte jest w  wieńcach wyplatanych z zebranych zbóż. Wieńce są nieodłącznym elementem święta plonów, czyli dożynek. Każde sołectwo naszej gminy (jest ich 14) przygotowało taki wieniec/kopkę, wybrało swojego godnego gospodarza/przedsiębiorcę, który pomaga, bądź jest wzorem dla rolników dnia dzisiejszego. To zaszczyt i honor zostać obdarowanym kopką dożynkową, jak również obowiązek nałożony przez rolników na tą osobę – jeszcze bardziej być pomocnym.
Dożynki to czas  świętowania ze wszystkimi, to radość z  kolejnych udanych plonów, to dzielenie się wspólnymi bolączkami, prośbami i radościami. Tak było na dożynkach w Markach, i mimo upalnego dnia, humory dopisywały. Wielkie brawa dla gospodarzy wsi za przygotowanie całej uroczystości, sponsorów którzy nie zawiedli, i wszystkim współorganizatorom.

Gminne święto chleba 2015 odbyło się 30 sierpnia 2015 r. w Markach, gdzie gościło się wiele osobistości z województwa, regionu i okolic. Kopki dożynkowe z poszczególnych sołectw otrzymali, wybrani przez rady sołeckie naszej gminy następujące osoby: Marek Mazur (Marki), Kazimiera Malinowska (Siedleszczany), OSP Skopanie (Skopanie), Bogdan Panek (Skopanie Osiedle), Małgorzata Hudela (Suchorzów), Jacek Rożek (Ślęzaki), OSP Wola Baranowska (Wola Baranowska), Jan Solarski (Baranów Sandomierski), Stanisław Urbaniak (Dąbrowica), Janina Sagatowska (Durdy), Lesław Badawika (Dymitrów Duży), Jan Majlinger (Dymitrów Mały), Bożena Rzeszut (Kaczaki), Wojciech Mazur (Knapy). Gratulujemy obdarowanym dożynkowymi "kopkami" jak również zdobywcy statuetki „Zasłużony dla Miasta i Gminy Baranów Sandomierski”, którym okazał się Klub Sportowy WISAN Skopanie.

Na kolejne święto rolników zapraszamy za rok do miejscowości Knapy.

Tekst opracowała. K. Gwoździowska  MGOK

Więcej zdjęć w zakładce Galeria.

Osoba publikująca: Anna Smykla
Osoba aktualizująca: Anna Smykla