Oficjalna Strona Miasta i Gminy
Baranów Sandomierski
Wkrótce festiwal Dziecko w Folklorze
Ponad 200 małych artystów ze wszystkich stron Polski przyjedzie do Baranowa Sandomierskiego na festiwal Dziecko w Folklorze. Właśnie zakończył się nabór uczestników. To jedyna taka impreza w Polsce. W tym roku odbędzie się 26 czerwca podczas Dni Baranowa Sandomierskiego.
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury zakończył już przyjmowanie zgłoszeń do tegorocznej 23. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej DZIECKO W FOLKLORZE. Będą tu zespoły z całej Polski, np. ze Zbąszyna, Ełku, Bukowiny Tatrzańskiej, Sieradza, ale też z naszych okolic – Nowej Dęby, czy Raniżowa. Łącznie ponad 200 osób wystąpi na baranowskiej scenie. Festiwal cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, ponieważ jest jednym z nielicznych w Polsce (jeśli nie jedynym), które skupiają się wyłącznie na dziecku w kulturze ludowej.
Znamy już program wydarzenia. 26 czerwca, w niedzielę od rana będą się odbywać prezentacje konkursowe. Nie należy się jednak dziwić, jeśli rozśpiewane lub roztańczone grupy dzieci w strojach ludowych spotkacie np. nad Jeziorem Tarnobrzeskim, na sandomierskim rynku, w komnatach baranowskiego zamku albo po prostu na niedzielnych mszach. Uczestnicy festiwalu zawsze chcą wykorzystać okazję do zwiedzenia lokalnych atrakcji.
Jak co roku młodzi artyści występować będą w kilku kategoriach: soliści, grupy śpiewacze, taneczne, obrzędowe i instrumentaliści, a zatem w programie festiwalu są tradycyjne ludowe występy taneczne, czy muzyczne, ale także usłyszymy pieśni pasterskie, sieroce, czy widowiska obrzędowe. Prezentacje konkursowe będzie oceniać jury. W tym roku zasiadać w nim będą: Wiesława Hazuka, etnochoreograf z Tarnowa, ekspert CIOFF (Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej), dr Mariola Tymochowicz etnograf z Instytutu Kulturoznawstwa UMCS-u w Lublinie, mgr Jolanta Dragan, kustosz Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.
Przesłuchania są otwarte dla wszystkich, wstęp jest bezpłatny. Uczestnicy zresztą będą także występować na scenie głównej Dni Baranowa Sandomierskiego. Ten punkt programu zaplanowano na godzinę 17.30.
Dzieci i młodzież walczą o nagrody finansowe, ale także niepowtarzalne, tradycyjne statuetki – Ptoki-Klepoki, specjalnie wykonane na tę okazję. W tym roku ptaki są w kolorze błękitnym. A kto je otrzyma – dowiemy się wieczorem ze sceny plenerowej podczas Dni Baranowa Sandomierskiego. Wtedy zostanie uroczyście ogłoszony werdykt jury, a laureaci otrzymają nagrody.
rd