Oficjalna Strona Miasta i Gminy
Baranów Sandomierski
Dziecko w Folklorze – baranowskie święto kultury
250 małych artystów ludowych z wszystkich stron Polski przyjechało do Baranowa Sandomierskiego na festiwal Dziecko w Folklorze. To jedyna taka impreza w Polsce. W tym roku festiwal odbył się 26 czerwca podczas Dni Baranowa Sandomierskiego.
Ogólnopolski Festiwal Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej DZIECKO W FOLKLORZE odbył się już po raz 23. Baranów odwiedziły zespoły z sześciu województw: wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, małopolskiego oraz oczywiście podkarpackiego. Łącznie blisko 250 osób wystąpiło na baranowskiej scenie.
Przez cały dzień w niedzielę 26 czerwca odbywały się prezentacje konkursowe. Uczestnicy występowali w kilku kategoriach: zespoły obrzędowe, taneczne, śpiewacze, kapele, soliści instrumentaliści i soliści śpiewacy. Ich prezentacje oceniało trzyosobowe jury, w którym zasiadały: Wiesława Hazuka, etnochoreograf z Tarnowa, ekspert CIOFF (Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej), dr Mariola Tymochowicz etnograf z Instytutu Kulturoznawstwa UMCS-u w Lublinie, mgr Jolanta Dragan, kustosz Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.
Laureatów tegorocznego festiwalu poznaliśmy późnym niedzielnym popołudniem. Nagrody wręczyli im na głównej scenie Dni Baranowa Ewa Draus, radna sejmiku województwa oraz burmistrz Marek Mazur. Oto pełna lista zwycięzców:
W KATEGORII ZESPOŁÓW OBRZĘDOWYCH:
I nagroda – nie przyznano
2 równorzędne II nagrody otrzymują:
Dziecięcy Zespół Obrzędowy z Chojnego – za widowisko pokazujące zwyczaj chodzenia dzieci z pasyjką i gaikiem w pierwszy dzień Wielkanocy
Zespół Pieśni i Tańca WOLANIE, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji z Raniżowa - „Tańce, zabawy lasowiackie zapustne – U Maryśki w izbie”.
III nagrodę otrzymuje Dziecięcy Zespół Obrzędowy z Chojnego za widowisko „Tańce i zabawy na pastwisku”.
W KATEGORII SOLISTÓW ŚPIEWAKÓW:
I nagrodę otrzymuje Anna Koper z Białki
II nagrodę otrzymuje Aleksandra Paściak z Rzeszowa
Dwie równorzędne III nagrody otrzymują:
Aleksandra Solarska z Baranowa Sandomierskiego
Nartalia Widuch z Baranowa Sandomierskiego
W KATEGORII KAPEL:
I nagroda – kapela „Mazurskie Kwiaty" z Ełku
II nagroda – kapela „Ciardasie” z Bukowiny
W KATEGORII INSTRUMENTALISTÓW:
I nagrodę otrzymuje Aleksandra Paluszek z Białki
W KATEGORII ZESPOŁÓW ŚPIEWACZYCH :
I nagroda: Anna i Małgorzata Górak z Rzeszowa (Siostry Góraczki)
Dwie równorzędne II nagrody otrzymują:
zespół „Male Jezioranki” z Jeziorska
zespół „Mali Lubatowianie” z Lubatowej
Cztery równorzędne III nagrody otrzymują:
zespół „Fantazja” z Grochowego
zespół „Koniczynka” z Nowej Dęby
zespół „Młodzi Lubatowianie” z Lubatowej
zespół „Rutka” z Cyganów
W KATEGORII ZESPOŁÓW TANECZNYCH:
I nagrodę otrzymuje Zespół Regionalny „Ciardasie” z Czarnej Góry
II nagrodę otrzymuje Zespół Tańca Ludowego „Tradycja” z Rzeszowa
Dwie równorzędne III nagrody otrzymują:
ZPiT „Lesiaki” z Raniżowa
Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Przyprostyńskie Koziołki” z Przyprostyni.
Nagrodę dla najmłodszego uczestnika festiwalu ufundowaną przez dyrektora MGOK-u otrzymała pięcioletnia Milena Buczek z zespołu „Rutka” z Cyganów.
Uczestnicy walczyli o nagrody finansowe, ale także niepowtarzalne, tradycyjne statuetki – Ptoki-Klepoki, wykonane specjalnie na tę okazję.
Mali artyści ludowi wystąpili także na głównej scenie, tańczyli i śpiewali na zamkowym dziedzińcu oraz na mszach w regionie.
Festiwal cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem ponieważ jest jednym z nielicznych w Polsce (jeśli nie jedynym), który skupia się wyłącznie na dziecku w kulturze ludowej. Co roku jest to wielkie święto kultury i tradycji. A także okazja do wymiany doświadczeń, integracji i dobrej zabawy, zarówno dla opiekunów, jak i małych artystów.
Rd
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji Dni Baranowa Sandomierskiego oraz Festiwalu Dziecko w Folklorze Partnerowi Głównemu:
Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej,
a także sponsorom:
Fenix Metals, ARP Euro-Pak Wisłosan, Markizeta, KiZPS Siarkopol, Wisan, PHU Autorak, Koma Stahlbau, Santa-Eko, Hydrogaz, Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska”, Eldo-Bud, Eko-Kwiat, Bank Spółdzielczy, P.W. TransDźwig Zofia Konieczna z siedzibą w Chmielowie, Siat-Mix, Bank Spółdzielczy, Seriusz Chefs Culinar, Auto Przychodnia Sklep Motoryzacyjny i Obuwniczy z nową siedzibą na terenie Wisanu,
oraz patronom medialnym:
Radio Leliwa, Echo Dnia, Tygodnik Nadwiślański, Telewizja Lokalna TVL, NadWisłą24.pl, rta24.eu, Korso, TVP3.
Dziękujemy za współpracę i wsparcie także:
Patio cafe&lunch, Marcinowi i Joannie Madej, a także Bankowi Żywności w Tarnobrzegu oraz wszystkim, którzy bezinteresownie pomogli w realizacji tego wspólnego przedsięwzięcia!