Dziecko w Folklorze – baranowskie święto kultury

01-07-2016

Dziecko w Folklorze – baranowskie święto kultury

250 małych artystów ludowych z wszystkich stron Polski przyjechało do Baranowa Sandomierskiego na festiwal Dziecko w Folklorze. To jedyna taka impreza w Polsce. W tym roku festiwal odbył się 26 czerwca podczas Dni Baranowa Sandomierskiego.

Ogólnopolski Festiwal Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej DZIECKO W FOLKLORZE odbył się już po raz 23. Baranów odwiedziły zespoły z sześciu województw: wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, małopolskiego oraz oczywiście podkarpackiego. Łącznie blisko 250 osób wystąpiło na baranowskiej scenie.

Przez cały dzień w niedzielę 26 czerwca odbywały się prezentacje konkursowe. Uczestnicy występowali w kilku kategoriach: zespoły obrzędowe, taneczne, śpiewacze, kapele, soliści instrumentaliści i soliści śpiewacy. Ich prezentacje oceniało trzyosobowe jury, w którym zasiadały: Wiesława Hazuka, etnochoreograf z Tarnowa, ekspert CIOFF (Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej), dr Mariola Tymochowicz etnograf z Instytutu Kulturoznawstwa UMCS-u w Lublinie, mgr Jolanta Dragan, kustosz Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

Laureatów tegorocznego festiwalu poznaliśmy późnym niedzielnym popołudniem. Nagrody wręczyli im na głównej scenie Dni Baranowa Ewa Draus, radna sejmiku województwa oraz burmistrz Marek Mazur. Oto pełna lista zwycięzców:

W KATEGORII ZESPOŁÓW OBRZĘDOWYCH:

I nagroda – nie przyznano

2  równorzędne II nagrody otrzymują:

Dziecięcy Zespół Obrzędowy z Chojnego – za widowisko pokazujące zwyczaj chodzenia dzieci z pasyjką i gaikiem w pierwszy dzień Wielkanocy

Zespół Pieśni i Tańca WOLANIE, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji z Raniżowa - „Tańce, zabawy lasowiackie zapustne – U Maryśki w izbie”.

III nagrodę otrzymuje Dziecięcy Zespół Obrzędowy z Chojnego za widowisko „Tańce i zabawy na pastwisku”.

W KATEGORII SOLISTÓW ŚPIEWAKÓW:

I nagrodę otrzymuje Anna Koper z Białki

II nagrodę otrzymuje Aleksandra Paściak z Rzeszowa

Dwie równorzędne III nagrody otrzymują:

Aleksandra Solarska z Baranowa Sandomierskiego

Nartalia Widuch z Baranowa Sandomierskiego

W KATEGORII KAPEL:

I nagroda  – kapela „Mazurskie Kwiaty" z Ełku

II nagroda  – kapela „Ciardasie” z Bukowiny

W KATEGORII INSTRUMENTALISTÓW:

I nagrodę otrzymuje Aleksandra Paluszek z Białki

W KATEGORII ZESPOŁÓW  ŚPIEWACZYCH :

I nagroda: Anna i Małgorzata Górak z Rzeszowa (Siostry Góraczki)

Dwie  równorzędne II nagrody otrzymują:

zespół „Male Jezioranki” z Jeziorska

zespół „Mali Lubatowianie” z Lubatowej

Cztery równorzędne III nagrody otrzymują:

zespół „Fantazja” z Grochowego

zespół „Koniczynka” z Nowej Dęby

zespół „Młodzi Lubatowianie” z Lubatowej

zespół „Rutka” z Cyganów

W KATEGORII ZESPOŁÓW TANECZNYCH:

I nagrodę otrzymuje Zespół Regionalny „Ciardasie” z Czarnej Góry

II nagrodę otrzymuje Zespół Tańca Ludowego „Tradycja” z Rzeszowa

Dwie równorzędne III nagrody otrzymują:

ZPiT „Lesiaki” z Raniżowa

Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Przyprostyńskie Koziołki” z Przyprostyni.

Nagrodę dla najmłodszego uczestnika festiwalu ufundowaną przez dyrektora MGOK-u otrzymała pięcioletnia Milena Buczek z zespołu „Rutka” z Cyganów.

Uczestnicy walczyli o nagrody finansowe, ale także niepowtarzalne, tradycyjne statuetki – Ptoki-Klepoki, wykonane specjalnie na tę okazję.

Mali artyści ludowi wystąpili także na głównej scenie, tańczyli i śpiewali na zamkowym dziedzińcu oraz na mszach w regionie.

Festiwal cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem ponieważ jest jednym z nielicznych w Polsce (jeśli nie jedynym), który skupia się wyłącznie na dziecku w kulturze ludowej. Co roku jest to wielkie święto kultury i tradycji. A także okazja do wymiany doświadczeń, integracji i dobrej zabawy, zarówno dla opiekunów, jak i małych artystów.

Rd

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji Dni Baranowa Sandomierskiego oraz Festiwalu Dziecko w Folklorze Partnerowi Głównemu:

Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej,

a także sponsorom:

Fenix Metals, ARP Euro-Pak Wisłosan, Markizeta, KiZPS Siarkopol, Wisan, PHU Autorak, Koma Stahlbau, Santa-Eko, Hydrogaz, Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska”, Eldo-Bud, Eko-Kwiat, Bank Spółdzielczy, P.W. TransDźwig Zofia Konieczna z siedzibą w Chmielowie, Siat-Mix, Bank Spółdzielczy, Seriusz Chefs Culinar, Auto Przychodnia Sklep Motoryzacyjny i Obuwniczy z nową siedzibą na terenie Wisanu,

oraz patronom medialnym:

Radio Leliwa, Echo Dnia, Tygodnik Nadwiślański, Telewizja Lokalna TVL, NadWisłą24.pl, rta24.eu, Korso, TVP3.

Dziękujemy za współpracę i wsparcie także:

Patio cafe&lunch, Marcinowi i Joannie Madej, a także Bankowi Żywności w Tarnobrzegu oraz wszystkim, którzy bezinteresownie pomogli w realizacji tego wspólnego przedsięwzięcia!

Osoba publikująca: Anna Smykla
Osoba aktualizująca: