Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

15-04-2016
13 kwietnia w Skopaniu odbyły się gminne obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - polskiego święta ustanowionego 14 listopada 2007 przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej. W obchodach uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, dyrektorzy szkół oraz poczty sztandarowe OSP i szkół z terenu naszej gminy. Uroczystość rozpoczęła msza święta w intencji ofiar zbrodni katyńskiej oraz wszystkich ofiar Golgoty Wschodu. Modlono się również w intencji ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. W patriotycznym kazaniu Ks. Prałat Wiesław Gucwa przypomniał tragiczne losy Polaków- mieszkańców i obrońców Kresów Wschodnich, podkreślając rolę pamięci i prawdy historycznej. Oprawę liturgiczną mszy zapewnił chór szkolny, który wykonał także pieśni katyńskie. Następnie uczestnicy uroczystości z modlitwą na ustach przeszli ulicami Skopania pod Dąb Pamięci, posadzony dla uhonorowania por. Romana Griesswalda, jeńca obozu w Starobielsku, zamordowanego przez Sowietów w Charkowie. Uroczysty Apel Pamięci rozpoczął się od modlitwy za zmarłych i pomordowanych. W apelu przywołano żołnierzy polskich zamordowanych za wierność przysiędze wojskowej oraz męczeństwo mieszkańców Kresów – ich prześladowania, aresztowania i deportacje. W apelu wymieniono imiennie ofiary zbrodni katyńskiej - oficerów służby czynnej i rezerwy oraz policjantów związanych z ziemią tarnobrzeską. Po złożeniu wieńców i zapaleniu zniczy uczestnicy uroczystości udali się do ŚDK w Skopaniu, aby obejrzeć okolicznościową wystawę przygotowaną przez rzeszowski oddział IPN. Wystawa „ Katyń. Zbrodnia, która miała być zapomniana” prezentuje ofiary zbrodni katyńskiej i jej mocodawców. Znajdują się na niej unikatowe zdjęcia przedstawiające ekshumacje przeprowadzone w Katyniu wiosną 1943 r. oraz w latach dziewięćdziesiątych XX w., kiedy badano miejsca pochówku polskich jeńców w lesie katyńskim, Charkowie i Miednoje. Zwiedzający wystawę otrzymali pamiątkowe foldery z życiorysem por. Romana Griesswalda.
Osoba publikująca: Sławomir Kaptur
Osoba aktualizująca: Sławomir Kaptur