Oficjalna Strona Miasta i Gminy
Baranów Sandomierski
W obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej zorganizowanych w Skopaniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych gminy i powiatu, dyrektorzy szkół oraz poczty sztandarowe szkół z terenu naszej gminy.
Uroczystość rozpoczęła msza święta w intencji ofiar zbrodni katyńskiej oraz wszystkich ofiar Golgoty Wschodu. Modlitwą objęto również ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Patriotyczne kazanie przypomniało tragiczne losy Polaków - mieszkańców i obrońców Kresów Wschodnich. Oprawę liturgiczną mszy zapewnił chór szkolny; w murach kościoła w Skopaniu zabrzmiały także pieśni katyńskie. Po mszy rozpoczął się uroczysty Apel Pamięci, w którym wspomniano żołnierzy polskich zamordowanych za wierność przysiędze wojskowej oraz męczeństwo mieszkańców Kresów – ich prześladowania, aresztowania i deportacje. W apelu wymieniono imiennie ofiary zbrodni katyńskiej - oficerów służby czynnej i rezerwy oraz policjantów, którzy byli związani z ziemią tarnobrzeską. W krótkim wystąpieniu, zwracając się przede wszystkim do młodzieży, Marek Mazur Burmistrz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski podkreślił jak ważne jest przywiązanie do wartości i szacunek dla przeszłości; zwrócił także uwagę na uniwersalne przesłanie o zwycięstwie dobra nad złem i prawdy nad kłamstwem, wypływające z historii ujawniania zbrodni katyńskiej.
Następnie uczestnicy uroczystości przeszli ulicami Skopania do parku osiedlowego, gdzie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod obeliskiem upamiętniającym por. Romana Griesswalda, jeńca obozu w Starobielsku, zamordowanego przez Sowietów w 1940 roku
w Charkowie.
Po złożeniu wieńców i zapaleniu zniczy uczestnicy uroczystości udali się do ŚDK w Skopaniu, aby obejrzeć okolicznościową wystawę przygotowaną przez rzeszowski oddział IPN. Uroczystość przygotowali uczniowie Zespołu Szkół w Skopaniu i nauczyciele tej placówki: Monika Bonarska, Anna Kuśnierz i Barbara Tłuścik.
A. Kuśnierz