Oficjalna Strona Miasta i Gminy
Baranów Sandomierski
1 września 1939 r. wojska niemieckie przekroczyły granice Polski, rozpoczynając II wojnę światową. Osamotnione Wojsko Polskie nie mogło skutecznie przeciwstawić się agresji Niemiec i sowieckiej inwazji rozpoczętej 17 września. Polacy byli jedynymi w Europie, którzy mieli w sobie tyle siły i determinacji by przeciwstawić się obu najeźdźcom. Mimo tak wielkiej determinacji i poświęcenia polskich żołnierzy, Hitler i Stalin dokonali IV rozbioru Polski.
Działania zbrojne rozpoczęły się 1 września 1939 r. o świcie. O godz. 4.45 pancernik "Schleswig-Holstein" zaczął ostrzał Westerplatte. Strona niemiecka przystępując do wojny z Polską wystawiła 1 850 tys. żołnierzy, 11 tys. dział, 2800 czołgów i 2000 samolotów. Wojsko Polskie dysponowało dwukrotnie mniejszą liczbą żołnierzy (950 tys.), ponad dwukrotnie mniejszą liczbą dział (4,8 tys.), czterokrotnie mniejszą liczbą czołgów (700) i pięciokrotnie mniejszą liczbą samolotów (400).
Stolica broniła się do 28 września, a do 2 października załoga Helu. 6 października zakończyła walkę ostatnia duża polska formacja - Samodzielna Grupa Operacyjna "Polesie", dowodzona przez gen. Franciszka Kleeberga, która przedzierając się w kierunku stolicy toczyła boje i z Wehrmachtem, i z Armią Czerwoną.
W wielu miejscach w kraju odbywają się w dniu dzisiejszym uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Naszym obowiązkiem jest czcić pamięć polskich bohaterów, żeby pamiętać o najstraszliwszym kataklizmie XX wieku, jakim była II wojna światowa, rozpętana przez hitlerowskie Niemcy.