Oficjalna Strona Miasta i Gminy
Baranów Sandomierski
Baranowski ośrodek kultury przygotował dla dzieci szereg ciekawych zajęć. W tym roku tematem przewodnim był recykling i ekologia. Uczestnicy mogli dowiedzieć się jak segregować śmieci i dlaczego jest to takie ważne, by wrzucać plastik do odpowiedniego pojemnika, a papier, czy szkło oraz inne odpady do kolejnych. Dzieci rozwiązywały zagadki i łamigłówki, kolorowały obrazki z pojemnikami na śmieci i grały w segregowanie. Odbyły się też zawody sportowe i szalone „tańce-zielońce”.
Ponadto okazało się, że stara butelka, gazety, pudełka, czy zakrętki mogą być świetnym narzędziem do zabawy i budulcem. W ramach zajęć powstały między innymi kukiełki z resztek materiałów, eko-mapy, czy fantazyjne recy-stwory, które zostały poddane ocenie konkursowej. Prace były jednak tak ciekawe i pomysłowe, że niemożliwe było rozstrzygnięcie, który autor wygrywa, więc wszyscy uczestnicy otrzymali upominki. Galerię stworów można oglądać na stronie internetowej MGOK-u.
Dzieci spotkały się także z gościem specjalnym, czyli panem Andrzejem Wartoniem, wicełowczym, ekologiem i miłośnikiem przyrody. Gość opowiedział o leśnym ekosystemie, o zwierzętach i roślinach leśnych, o tym, jak się w lesie zachowywać i jak go chronić. Podczas spotkania dzieci zadawały mnóstwo pytań, podzieliły się własnymi doświadczeniami z wycieczek po lasach, a także pochwaliły wiedzą na temat tego, co należy robić ze śmieciami w lesie, czy jak zapobiegać pożarom.
Ostatni dzień wakacyjnej świetlicy był wyjątkowo słodki. Dzieci wyjechały na wycieczkę do Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej i wzięły udział w Wielkim Dniu Pszczół. Na terenie skansenu odbyła się gra terenowa, uczestnicy kosztowali miód i sporo dowiedzieli się o życiu pszczół oraz o tym, dlaczego są tak ważne. Własnoręcznie także dzieci wykonywały świece. Sporo emocji wzbudziło zwiedzanie skansenu. Uczestnicy wycieczki nie mogli się nadziwić, jak można było kiedyś żyć bez łazienki, a co gorsza – bez telefonu, komputera i telewizora.
Zajęcia odbyły się w Baranowie Sandomierskim oraz Skopaniu w ramach projektu „Jestem EKO-logiczny”, realizowanego przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Baranowie Sandomierskim na terenie gminy. Jego celem jest kształtowanie ekologicznych i prokonsumenckich postaw oraz popularyzowanie wiedzy na temat prawidłowego zagospodarowania odpadów wśród mieszkańców Gminy Baranów Sandomierski poprzez szereg działań kulturalnych i edukacyjnych. Wyjazd na wycieczkę został dofinansowany ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
rd