Festiwal Dziecko w Folklorze znów zachwycił

12-06-2019

Przez dwa festiwalowe dni w MGOK-u oglądaliśmy występy 13 grup śpiewaczych, 9 solistów śpiewaków, 3 grup obrzędowych, 3 kapel, 5 instrumentalistów i 6 zespołów pieśni i tańca. Przyjechali do nas z 5 województw, przy czym najliczniejsza oczywiście była reprezentacja Podkarpacia. W komisji zasiadali: prof. dr hab. Jan Adamowski – językoznawca, kulturoznawca, folklorysta, Kierownik Zakładu Kultury Polskiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, dr hab. Tomasz Nowak – etnomuzykolog, adiunkt w Zakładzie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, dr Kinga Strycharz-­Bogacz - etnomuzykolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, autorka wielu  publikacji z zakresu muzyki ludowej, tradycji muzyczno­-religijnej, dyrygentka, mgr Jolanta Dragan – kustosz Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, badaczka kultury ludowej. Pula nagród wynosiła w tym roku 11 tys. zł. Każdy ze zwycięzców otrzymał także drewnianego Ptoka Klepoka, którego w tym roku zdobiły lasowiackie wycinanki. Najmłodszą uczestniczką festiwalu była 4-letnia Zosia z zespołu Tatry. Otrzymała pluszowego misia ufundowanego przez burmistrza Marka Mazura. Nagrody wręczono na scenie plenerowej z udziałem jury, wicestarosty Jacka Rożka, prezeski Uniwersytetu Trzeciego Wieku Teresy Żyguły oraz dyrektor MGOK-u Renaty Domki.

Protokół wraz z pełną listą zwycięzców można znaleźć tutaj – na stronie internetowej MGOK-u.

Uczestnicy festiwalu mogli także zaprezentować szerszy repertuar na plenerowej scenie. Przez całe niedzielne popołudnie można było podziwiać wspaniałe występy z różnych stron Polski. W niedzielę instruktorzy grup mogli skorzystać z porad podczas warsztatów etnograficznych, które poprowadziła Barbara Nazarewicz, dyrektor Muzeum Regionalnego w Janowie Lubelskim.

Wyjątkowo dużo w tym roku podczas festiwalu było lasowiackich akcentów. W części konkursowej wzięły udział przedstawicielki Baranowa Sandomierskiego, i to z sukcesem! Małe Lasowiaczki zdobyły wyróżnienie, Ola Solarska zajęła drugie miejsce, a Marysia Łukasiewicz - pierwsze. Ponadto lasowiackie wycinanki zdobiły plakat, dyplomy, wspomnianego Klepoka, a także zdobiły scenę. Jako konferansjerki ponownie wystąpiły Zofia Wydro i Barbara Sroczyńska - członkinie Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki. Panie, wraz z pozostałymi koleżankami z grupy brały również udział w części plenerowej, podczas której zaprezentowały widowisko obrzędowe. Z kolei Małe Lasowiaczki wystąpiły ze śpiwkami, a Ola Solarska i Iga Pańczyk zaprezentowały lasowiackie piosenki w nowoczesnym wydaniu. Lasowiaczki prowadziły również warsztaty rękodzieła i wyplatania wianków. Każdy chętny mógł też spróbować pierogów z kapustą i chleba ze smalcem. W sobotę na plenerowej scenie można było obejrzeć niesamowite widowisko taneczno-wokalne "Czary, mary", nawiązujące do lasowiackiej tradycji, stworzone w hołdzie założycielce Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki - Marii Kozłowej. Spektakl zaprezentowali tancerze Studia Tańca i Ruchu FRAM, oraz Siarkopolanie, a także wokalistki Studia Piosenki TDK. Reżyserem widowiska był - występujący także na scenie - Dariusz Chmielowiec, a choreografię opracowały Katarzyna Serafin i Agnieszka Wojciechowska.

Festiwal był w tym roku najważniejszą częścią Dni Baranowa Sandomierskiego, nie mogło zatem zabraknąć koncertów. W sobotę, podczas wieczoru "Radość spotkania" zagrał zespół Trebunie-Tutki. Po nich odbyła się dyskoteka z akcentem folkowym. W niedzielę wystąpił zespół ODS, Sosnowski i Voo Voo. Wydarzeniu towarzyszył także Jarmark Ludzi z Pasją oraz konkurs kulinarny "Ciastko z rodowodem". Świętowanie zakończyło widowisko słowiańskie Teatru Ognia "Leśne Licho".

Festiwal odbył się dzięki wsparciu finansowemu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Organizatorami  byli: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Baranowie Sandomierskim i Zespół Obrzędowy Lasowiaczki przy wsparciu Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Powiatu Tarnobrzeskiego i Gminy Baranów Sandomierski.

rd

Osoba aktualizująca: Michał Dolecki