Figury świętych doczekają się renowacji.

15-03-2018

Gmina Baranów Sandomierski podjęła działania zmierzające do wpisania do rejestru zabytków Województwa Podkarpackiego, dwóch zabytkowych figur, zlokalizowanych na terenie miasta Baranów Sandomierski. Pierwszą z nich jest figura Chrystusa Frasobliwego z 1770 roku, znajdująca się przy ulicy Fabrycznej, niedaleko dworca autobusowego. Jej fundatorami była w roku 1770 rodzina Madejów. Następną jest rzeźba św. Jana Nepomucena znajdująca się przy ulicy Mickiewicza. Wzniesiono ją w 1753 roku, aby Święty chronił domostwa od wylewów rzeki Babulówki, która znajduje się nieopodal.

Z uwagi na ogólnodostępny charakter oraz znaczenie nie tylko historyczne ale architektoniczne i naukowe, figura Chrystusa Frasobliwego oraz rzeźba św. Jana Nepomucena są ważne dla lokalnej społeczności pod względem kultu religijnego oraz odwiedzających Gminę turystów. Na obiektach wyróżniono kilka rodzajów zniszczeń, które nie wpływają pozytywnie na ich stan techniczny oraz estetykę. Głównym celem prac konserwatorskich będzie usunięcie przyczyn destrukcji oraz przywrócenie pierwotnych walorów obiektów zabytkowych i zabezpieczenie ich przed dalszym niszczeniem.

Na renowacje powyższych zabytków opracowano program robót konserwatorskich. Ponadto Gmina Baranów Sandomierski wystąpiła do Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz do Podkarpackiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków o dofinansowanie prac objętych w/w programem, dzięki czemu wkład finansowy Gminy będzie wynosił do 30% całkowitych kosztów realizacji tego zadania.

Osoba aktualizująca:
Data wytworzenia: 2018-03-15