Fredro na rozpoczęcie Teatralnej Jesieni

20-10-2016

W Osieku panie zamieniły się rolami ze swymi małżonkami i niepodzielnie, twardą ręką rządzą miastem. Wynikło z tego mnóstwo przezabawnych historii – to w dużym skrócie fabuła sztuki, którą wystawił Teatr Czwartek z TDK w Środowiskowym Domu Kultury w Skopaniu. „Gwałtu, co się dzieje” to komedia Aleksandra Fredry, który rzeczywiście jej akcję umieścił w Osieku. Jak wyjaśnił reżyser spektaklu Sylwester Łysiak, inspiracją dla napisania sztuki była zasłyszana przez autora historia: pewien kowal za jakieś przestępstwo został skazany na więzienie, ale jako że był jedynym kowalem w tej miejscowości, a ślusarzy było dwóch, to właśnie jeden z nich poszedł za niego za kratki. I ta opowieść również znalazła się w przedstawieniu.

Tarnobrzescy aktorzy brawurowo zagrali role szlachciców w spódnicach w lasowiackie wzory i szlachcianek w lisich czapach z piórkiem. Publiczność przy tym bawiła się świetnie, od razu wyłapując zabawne niuanse, podteksty, ekscytując się niespodziewanymi zwrotami akcji. A na koniec artyści zostali nagrodzeni głośnymi brawami.

Spotkanie z Teatrem Czwartek było pierwszym wydarzeniem z cyklu Teatralna Jesień w MGOK-u, która potrwa do pierwszych dni grudnia. W programie jest także szereg spektakli wyjazdowych. Grupa Pozytywnie Skopani prezentować będzie spektakl „Next-ex” w Koprzywnicy, Padwi Narodowej i Tarnobrzegu. Do tego ostatniego miasta wybierze się także młodzieżowa grupa ze sztuką „Duży zielony problem”. A zwieńczeniem tych teatralnych wrażeń będą Jesienne Impresje, czyli spektakl muzyczno-kabaretowy z udziałem artystów - mieszkańców gminy i okolic, w reżyserii Wojciecha Gwoździowskiego. Zaplanowano dwa pokazy: 27 listopada w Skopaniu i 4 grudnia w Baranowie Sandomierskim.

rd

Osoba publikująca: Lidia Ciesielska