Oficjalna Strona Miasta i Gminy
Baranów Sandomierski
W dniu 15.10.2019 r. Gmina Baranów Sandomierski zakończyła realizację zadania pn. „Rozwój odnawialnych źródeł energii na terenie gmin: Baranów Sandomierski, Gorzyce, Horyniec-Zdrój, Lubaczów, miasto Lubaczów, Narol, Nowa Dęba”. Zamówienie zostało zrealizowane w ramach konkursu RPPK.03.01.00-IŻ-00-18-001/16 w ramach Osi priorytetowej 3 Czysta Energia, Działanie 3.1 Rozwój OZE Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.
Całkowita wartość projektu ostatecznie zamknęła się kwotą 16 128 168,02 zł.
Współfinansowanie projektu środkami Unii Europejskiej wyniosło 11 289 717,61 zł,
co stanowiło 70 % wartości projektu (kosztów kwalifikowalnych).
Zadanie realizowane było w partnerstwie z gminami z powiatu tarnobrzeskiego i lubaczowskiego, gdzie liderem projektu była Gmina Lubaczów.
W ramach partnerstwa zamontowano 1116 instalacji OZE w tym:
- 936 instalacji fotowoltaicznych
- 45 kotłów na biomasę
- 135 powietrznych pomp ciepła
W ramach zadania na terenie Gminy Baranów Sandomierski zamontowano 142 instalacje OZE w tym:
- 116 instalacji fotowoltaicznych o łącznej wartości 1 716 341,11 zł
- 8 kotłów na biomasę o łącznej wartości 140 991,62 zł
- 18 powietrznych pomp ciepła o łącznej wartości 226 337,72 zł
Produkcja energii elektrycznej z nowo wybudowanych instalacji wykorzystujących OZE
w gminie Baranów Sandomierski :
- 360 MWhe/rok
-490 MWht/rok
- szacowany spadek emisji gazów cieplarnianych – 430 tony ekwiwalentu CO2.
Zamontowane instalacje przyczynią się do ochrony środowiska poprzez zmniejszenie szkodliwych pyłów PM 10 oraz PM 2,5.
Dzięki zamontowaniu na terenie Gminy Baranów Sandomierski instalacji odnawialnych źródeł energii unikamy wytwarzanie ilości szkodliwych pyłów w ilości:
- PM 10 – 80,23 µm/m3
- PM 2,5 – 43,31 µm/m3
Fotowoltaika, a właściwie panele fotowoltaiczne zamieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Zestaw fotowoltaiczny przyłączamy do aktualnej instalacji elektrycznej budynku. Mamy po prostu tańszy prąd w naszych gniazdkach. Ze względu na niższą cenę prądu, można wykorzystać go do ogrzewania wody i domu. Uzyskaną energię elektryczną można zużywać na bieżąco, magazynować albo sprzedawać - w zależności od rodzaju instalacji fotowoltaicznej. Rozważając opłacalność fotowoltaiki należy pamiętać, że razem z systemem fotowoltaicznym “kupujemy” zapas energii na wiele lat. Od momentu uruchomienia instalacji każdego następnego dnia czerpiemy darmowy prąd ze słońca.
Opłacalność fotowoltaiki i jej zalety:
Kocioł na biomasę jest nowoczesnym kotłem grzewczym piątej klasy grzewczej, którego konstrukcja oparta jest na bazie płomieniówkowego wymiennika o wysokiej skuteczności wymiany ciepła, wykonanego w formie wydzielonej kolumny grzewczej.
Komora spalania została zoptymalizowana celem uzyskania wysokiej jakości spalania. Efektem tych działań jest bardzo wysoka sprawność cieplna kotła oraz niska emisja zanieczyszczeń w spalinach. Kocioł wyposażony został w nowoczesny palnik pelletowy
z wewnętrznym, ślimakowym podajnikiem paliwa. Kocioł może być wyposażony w palnik
z automatycznym zgarniaczem szlaki. Palnik posiada zapalarkę i fotoelement do kontroli płomienia. Zamontowane kotły służą do przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewania budynku.
Powietrzne pompy ciepła służą do podgrzania ciepłej wody użytkowej, którą wykorzystujemy na co dzień do mycia i kąpieli. Szczególne zastosowanie mają one w okresie wiosenno-letnio-jesiennym, kiedy to nie musimy palić w piecu aby mieć dostęp do c.w.u. Zamontowane pompy w projekcie mają sprawność już od -7st.C i potrafią zagrzać wodę do +55 st.C przy poborze mocy do 0,8kW wyposażone w zasobniki wody to 200 lub 300l.
Zamontowane odnawialne źródła energii zwrócą się stosunkowo szybko. Realizacja inwestycji pozwoli na poprawę sytuacji finansowej mieszkańców gmin. Montaż instalacji OZE pozwoli na obniżenie rachunków za prąd, gaz czy opał.
Zamontowane instalacje OZE pozwolą na obniżenie zużycia nieodnawialnych źródeł energii. Zmniejszy się emisja szkodliwych substancji, co w efekcie wpłynie na poprawę jakości powietrza w regionie.
Realizacja projektu pozwoli na wykorzystanie potencjału technicznego w zakresie energii słonecznej i biomasy. Realizacja projektu przyczyni się do realizacji założeń Strategii Europa 2020. W 25 dokumencie określono cele stawiane wobec UE, do których należy m.in. cel „20/20/20” w zakresie klimatu i energii. Przedmiotowa inwestycja przyczyni się do osiągnięcia tego celu, ponieważ nastąpi zwiększenie produkcja energii ze źródeł odnawialnych. Realizacja niniejszego projektu przyniesie liczne długotrwałe korzyści społeczno-gospodarcze dla mieszkańców gmin Lubaczów, Horyniec – Zdrój, Baranów Sandomierski, Gorzyce oraz miast Lubaczów, Narol, Nowa Dęba.
Pierwszą korzyścią realizacji jest zwiększenie zdolności produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Zmniejszy się zużycie energii elektrycznej i cieplnej, dzięki czemu zmniejszą się koszty ponoszone przez mieszkańców na zakup energii.
Po drugie, zmniejszenie zużycia energii nieodnawialnej przyczyni się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do powietrza. W projekcie mierzone jest to mierzone za pomocą tony ekwiwalentu CO2. Bezpośrednim skutkiem tych działań będzie stopniowa poprawa jakości powietrza na tym obszarze, co będzie miało pozytywny wpływ na zdrowie mieszkańców.
Kolejną korzyścią będzie rozwój i popularyzacja technologii OZE w gminach. Nastąpi zwiększenie świadomości mieszkańców w zakresie stosowania odnawialnych źródeł energii.
Realizacja projektu spowoduje zmianę wizerunku gmin Lubaczów, Horyniec – Zdrój, Baranów Sandomierski, Gorzyce oraz miast Lubaczów, Narol, Nowa Dęba. Będą one postrzegane ta jako eko-gminy, miejsce, gdzie dba się zarówno o mieszkańców, jak i środowisko naturalne.
Wszystkie wspomniane wyżej korzyści będą odczuwalne po zakończeniu realizacji projektu, przez cały okres jego eksploatacji.
Wykonawcy na zainstalowane instalacje udzielają 7 lat gwarancji od chwili końcowego odbioru instalacji.
W ramach kontraktu wykonawcy mają za zadanie:
Gmina ubezpieczyła przedmiotowe instalacje. Okres ubezpieczenia do:
- 30.09.2020 r. Instalacje Fotowoltaiczne oraz Kotły na Biomasę
- 14.11.2020 r. Pompy Ciepła
W przypadku wystąpienia awarii instalacji proszę o kontakt pod nr tel. 15 811 85 81 wew. 123 lub 131, oraz email: j.marek@baranowsandomierski.pl w celu skorzystania z serwisu gwarancyjnego. Nieuzasadnione wezwanie serwisu będzie powodowało obciążenie mieszkańca kosztami przyjazdu.
Okres trwałości projektu jest liczony od dnia rozliczenia końcowego dofinansowania. Aktualnie w Urzędzie Marszałkowskim są złożone dokumenty, które są niezbędne do końcowego rozliczenia.
W okresie trwałości projektu nie wolno modernizować zamontowanych instalacji.