Gmina gotowa na zimę

09-11-2016

Na posiedzeniu obecni byli członkowie GZZK jak również przedstawiciele Posterunku Policji w Baranowie Sandomierskim. Spotkanie dotyczyło zagrożeń w sezonie zimowym związanych z bezpieczeństwem użytkowania infrastruktury, obiektów budowlanych oraz bezpieczeństwa na terenie Gminy Baranów Sandomierski.

Głównym tematem posiedzenia było przygotowanie służb komunalnych oraz jednostek OSP w warunkach obfitych opadów śniegu i długotrwałego utrzymywania się niskich temperatur. Zimowym utrzymaniem i zwalczaniem śliskości na drogach gminnych zajmuje się Gminny Zakład Użyteczności Publicznej w Baranowie Sandomierskim, który do utrzymania zimowego ma blisko 80 km dróg. W dyspozycji GZUP do utrzymywania dróg w sezonie zimowym są dwa pojazdy z posypywarką i pługiem odśnieżnym oraz dwa pojazdy do odśnieżania z pługiem odśnieżnym. Do posypywania dróg zgromadzone zostało ok. 300 ton mieszanki piaskowo-solnej 30%.  Pojazdy do zwalczania śliskości i usuwania śniegu z dróg Gminnych w momencie powstania zagrożenia, dysponowane są na zlecenie pracowników Urzędu Gminy.

Przez teren Gminy Baranów Sandomierski przebiegają drogi wojewódzkie, powiatowe i gminne, a odśnieżaniem poszczególnych odcinków dróg zajmują się poszczególni zarządcy dróg.

Podczas posiedzenia wskazywano także na potrzebą sprawdzania stanu technicznego budynków, w szczególności budynków wielkopowierzchniowych, pod kątem wyeliminowania zagrożeń katastrofami budowlanymi, które mogą być spowodowane zaleganiem na dachach śniegu i lodu. Przypomniano o spoczywającym na właścicielach i zarządcach budynków obowiązku odśnieżania dachów, usuwaniu sopli i systematycznego przeprowadzania kontroli drożności kominów i szczelności instalacji gazowej.

Na posiedzeniu omówiono również zakres pomocy udzielanej podopiecznym MGOPS oraz osobom starszym i samotnym  w okresie zimowym.

Opieka nad bezpańskimi psami i dzikimi zwierzętami to kolejne tematy które zostały omówione.  Na posiedzeniu poruszono także tematykę związaną z Afrykańskim Pomorem Świń (ASF), oraz omówiono procedurę postępowania w przypadku podejrzenia  wystąpienia ASF. Szczegółowe informacje na temat ASF można uzyskać na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii pod adresem http://www.wetgiw.gov.pl/

Uczestnicy narady byli zgodni, że podstawą sukcesu w zwalczaniu skutków zimy jest dobra łączność i szybki przepływ informacji pomiędzy służbami. Omówione na posiedzeniu tematy oraz stan przygotowań Policji, jednostek OSP, pracowników opieki społecznej oraz służb komunalnych pozwoliły wysnuć wniosek o gotowości gminy  do nadchodzącego sezonu zimowego.

Osoba odpowiedzialna: Iwona Walczyk
Osoba publikująca: Agnieszka Gajda