Gminne Obchody Dnia Strażaka

14-05-2019

11 maja odbyły się uroczyste Obchody Dnia Strażaka, zorganizowane przez Zarząd Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Baranowie Sandomierskim oraz jednostkę OSP Wola Baranowska, która była gospodarzem tegorocznych uroczystości. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele parlamentu, samorządu województwa podkarpackiego, starostwa powiatowego, samorządu lokalnego, Komendy  Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu, druhowie – strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Baranów Sandomierski oraz mieszkańcy Gminy.

Uroczystości rozpoczęły się w kościele parafialnym w Woli Baranowskiej. Odprawiono Mszę Św. w intencji strażaków, a następnie uformowane pododdziały przemaszerowały na plac przed jednostkę, gdzie odbyła się część oficjalna. Głównym punktem tegorocznych obchodów było poświęcenie ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki Scania z OSP Wola Baranowska. Poświęcenia dokonał Ks. kan. Eugeniusz Baran. Następnie pojazd symbolicznie „ochrzczono” i nadano imię „Ewcia”. Rodzicami chrzestnymi zostali Pani Halina Chmielowiec oraz Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP nadbrygadier Andrzej Babiec. Wydarzenie było również okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień dla strażaków za działania w ochronie zdrowia i życia na terenie Gminy. Poniżej lista wyróżnionych druhów:

Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Rzeszowie nadało:

Złoty medal „Za Zasługi Dla Pożarnictwa” dla:

1. Dh Łukasz Sipiora
2. Dh  Piotr Stalowski
3. Dh Adam Sawicki
4. Dh Wiesław Sadecki

Srebrny medal „Za Zasługi Dla Pożarnictwa" dla:

1. Dh Paweł Rzeszut
2. Dh  Piotr Obara

Brązowy medal „Za zasługi Dla Pożarnictwa” dla:

1. Dh Łukasz Młyniec
2. Dh Tomasz Baran

Ponadto Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Tarnobrzegu, nadało odznakę „Strażak Wzorowy„ dla:
1. Dh Szymon Byczek
2. Dh Piotr Byczek
3. Dh Paweł Marek
4. Dh Bartłomiej Smykla
5. Dh Piotr Marek

„Za wysługę lat” Prezydium Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Baranowie Sandomierskim, odznaczyło:

1. Dh Karol Król – 60 lat,
2. Dh Jan Marek – 60 lat,
3. Dh Jan Brożyna – 55 lat ,
4. Dh Roman Obara – 55 lat,
5. Dh Józef Rolek -55 lat,
6. Dh Jan Lis – 50 lat,
7. Dh Piotr Burdzel – 45 lat,
8. Dh Antoni Lis – 45 lat,
9. Dh Wiesław Polek  – 25 lat,
10. Dh Piotr Stalowski – 25 lat,
11. Dh Maciej Burdzel – 20 lat,
12. Dh Zbigniew Rolek – 20 lat,
13. Dh Tomasz Baran – 10 lat,
14. Dh Wojciech Baran – 10 lat,
15. Dh Tomasz Hyjek – 10 lat,
16. Dh Marcin Lis – 10 lat,
17. Dh Łukasz Młyniec – 10 lat,

W ramach uznania za działania na rzecz ochrony przeciwpożarowej na terenie Gminy, okolicznościowe statuetki z rąk Burmistrza otrzymali:

1. Dh Janusz Kisiel – OSP Baranów Sandomierski
2. Dh Stanisław Kiełbiowski – OSP Dąbrowica
3. Dh Marian Sączawa – OSP Durdy
4. Dh Wiesław Ślęzak – OSP Dymitrów Duży
5. Dh Karol Babiński – OSP Dymitrów Mały
6. Dh Jan Urbaniak – OSP Kaczaki
7. Dh Krzysztof Deryło – OSP Knapy
8. Dh Krzysztof Wójtowicz – OSP Marki
9. Dh Wiesław Motyka – OSP Siedleszczany
10. Dh Jan Baran – OSP Skopanie
11. Dh Piotr Wodniowski – OSP Suchorzów
12. Dh Małgorzata Kołodziej – OSP Ślęzaki
13. Dh Łukasz Sipiora – OSP Wola Baranowska

Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy, jednocześnie życząc wszelkiej pomyślności osobistej oraz zadowolenia z wypełnianych obowiązków służbowych. Niech podejmowane działania przyniosą wiele satysfakcji i będą inspiracją do dalszych działań w dziele humanitarnej służby ludziom, w myśl strażackiej dewizy „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”.

Osoba aktualizująca: Michał Dolecki
Data wytworzenia: 2019-05-14