Gminny Konkurs Literacki „Ksiądz Jan od biedronki”

07-02-2020

W czwartek 6 lutego 2020 r. w gościnnych murach Miejsko-Gminnego Ośrodka Kulturyw Baranowie Sandomierskim odbyła się kolejna edycja Gminnego Konkursu Literackiego „Ksiądz Jan od biedronki”.Zaproszenie do udziału w konkursowych zmaganiach przyjęły wszystkie szkoły podstawowe z terenu naszej gminy.

W konkursie zaszczycili swoją obecnością goście: proboszcz miejscowej parafii – ks. Andrzej Machowicz, ks. Daniel Koryciński, który już od kilku lat obejmuje konkurs honorowym patronatem oraz pan Wojciech Gwoździowski, pełniący funkcję przewodniczącego jury.

Zanim drużyny przystąpiły do rywalizacji, uczniowie  szkoły przedstawili krótki program artystyczny,  upamiętniający osobę oraz twórczość patrona baranowskiej szkoły – ks. Jana Twardowskiego. Scenariusz tej uroczystości miał formę montażu słowno-muzycznego urozmaiconego inscenizacją anegdot księdza poety.Po wzruszającym apelu, uczniowie przystąpili do zmagań konkursowych.

Pierwsza konkurencja – recytacja wybranego utworu poetyckiego ks. Jana Twardowskiego -  rozegrała się między uczniami młodszych klas szkoły podstawowej. W tej kategorii pierwsze miejsce zajęła reprezentantka Publicznej Szkoły Podstawowej w Skopaniu – Emilia Myszka, drugie miejsce na podium należało do przedstawiciela szkoły w  Baranowie Sandomierskim – Bartosza Stawiarskiego, trzecie natomiast zajęła uczennica szkoły w Ślęzakach – Martyna Mrówczyńska.

Kolejna konkurencja w kategorii wiekowej klas 4 – 6 szkoły podstawowej obejmowała interpretację muzyczną wybranego wiersza ks. Twardowskiego. W tych zmaganiach jury pierwsze miejsce przyznało reprezentantce szkoły w Dąbrowicy – Hannie Hałce, drugie zajęła uczennica ze szkoły w Baranowie Sandomierskim – Aleksandra Stępień, trzecie wyśpiewała sobie uczennica ze Ślęzaków – Kornelia Lis.

Po potyczkach młodszych uczniów szkół podstawowych przyszedł czas na rywalizację uczniów klas siódmych oraz ósmych. Pierwszą konkurencją w tej kategorii wiekowej był pojedynek wiedzy na temat biografii ks. Jana od biedronki, druga zaś dziedzina związana była z przedstawieniem prezentacji multimedialnej dotyczącej również życia i twórczości naszego patrona. Po zaciętych zmaganiach reprezentantów poszczególnych szkół jury postanowiło przyznać pierwsze miejsce uczennicom z Baranowa Sandomierskiego –Zuzannie Świstek oraz Klaudii Szlęzak, drugie przypadło w udziale przedstawicielom klasy ósmej w Ślęzakach – Bartłomiejowi Ślusarzowi i Hubertowi Myszce, trzecie miejsce zajęły reprezentantki szkoły w Dąbrowicy – Kamila Magda i Alicja Kurzawa.

Szkoła złozyła podziękowania Burmistrzowi Miasta i Gminy Baranów Sandomierski - panu Markowi Mazurowi

Zwycięzcy konkursu nagrodzeni zostali dyplomami oraz książkami. Wszyscy zaś uczestnicy zmagań konkursowych otrzymali dyplomy uznania oraz drobne upominki.

XII edycja Gminnego Konkursu Literackiego „Ksiądz Jan od biedronki” przeszła już do historii. Następna odbędzie się w przyszłym roku, ale już teraz zachęcamy do wzięcia w niej udziału.

Osoba publikująca: Ewelina Biała
Osoba aktualizująca: Ewelina Biała