Gwałtu, co się dzieje w Skopaniu?

11-10-2016

Gwałtu, co się dzieje w Skopaniu?

Pełna humoru i ciętej satyry, świetnie zagrana komedia Aleksandra Fredry w niedzielę zostanie zaprezentowana widzom w Skopaniu. Tarnobrzeski Teatr Czwartek na deskach tutejszego ŚDK-u wystawi spektakl „Gwałtu, co się dzieje”.

Sztuka Aleksandra Fredry w interpretacji Teatru Czwartek działającego przy Tarnobrzeskim Domu Kultury miała swoją premierę przed wakacjami. Spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem widzów. Wraz z nowym sezonem aktorzy rozpoczęli gościnne występy. W najbliższą niedzielę zatrzymają się w Skopaniu.

O spektaklu piszą tak: „Komedia "Gwałtu, co się dzieje" przed­sta­wia życie na opak, odwró­ce­nie życio­wych ról i pery­pe­tie z tym zwią­zane. Akcja sztuki dzieje się na początku XIX wieku w san­do­mier­skim "Osieku, sła­wet­nym mie­ście, gdzie to bywały rządy nie­wie­ście". W mia­steczku tym kobiety, nie mogąc znieść nie­udol­nych męskich rzą­dów, prze­jęły wła­dzę, a ich mężo­wie odziani w stroje kobiece, niań­czą dzieci, przędą, robią na dru­tach i cho­dzą na targ. Kostiumy, lekka forma, cięta satyra, humor, piękny sta­ro­pol­ski język, gra aktor­ska, aktu­al­ność uka­zy­wa­nej pro­ble­ma­tyki, to atuty tego spek­ta­klu.”

Reżyserem przedstawienia jest Sylwester Łysiak. A występują:

Urszula, bur­mistrz Osieka - MAGDALENA GLEŃ
Tobiasz, jej mąż - BARBARA GODZINA
Barbara, pisarz - MAGDALENA POLNICKA
Kacper, jej mąż - IWONA CENA
Kasia, ich syno­wica - AGATA SZYMAŃSKA
Agata, baka­łarz - IWONA ĆWIK
Błażej, jej mąż - AGATA GORYCKA
Filip Grzegotka – ni miesz­cza­nin, ni szlach­cic MATEUSZ ZAŁUSKA

towa­rzy­sze pan­cerni:
Makary - ALEKSANDRA WOLAK
Jan Kanty Doręba - ADRIAN BOLKO
Dyzma Bekiesz - WIESŁAW SZUMIELEWICZ

Sztukę będzie można obejrzeć w niedzielę 16 października w Środowiskowym Domu Kultury w Skopaniu. Początek o godz. 18.15. Wstęp: wolne datki.

rd

Osoba publikująca: Anna Smykla