15-02-2017

Szanowni Państwo

W dniu 14 grudnia 2016r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął ustawę Prawo oświatowe (Dz. U z 2017r. poz. 59) i ustawę Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo Oświatowe (Dz.U. z 2017r. poz. 60) w oparciu, o które wprowadzona będzie reforma oświaty.

W wyniku reformy zlikwidowane zostaną gimnazja, a powrócą ośmioletnie szkoły podstawowe, czteroletnie licea ogólnokształcące i pięcioletnie technika. W miejsce zasadniczych szkół zawodowych powstaną dwustopniowe szkoły branżowe.

Zgodnie z nowymi przepisami oświatowymi:

• Z dniem 1 września 2017 r. dotychczasowa sześcioletnia szkoła podstawowa stanie się ośmioletnią szkołą podstawową, a uczniowie tej szkoły staną się uczniami ośmioletniej szkoły podstawowej.

• 1 września 2017 r. uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej ośmioletniej.

• Na rok szkolny 2017/2018 nie przeprowadza się postępowania rekrutacyjnego do klasy I gimnazjum.

• Uczeń klasy I dotychczasowego gimnazjum, który w roku szkolnym 2016/2017 nie otrzyma promocji do klasy II z dniem 1 września 2017 r. stanie się uczniem klasy VII szkoły podstawowej.

• Uczeń klasy II dotychczasowego gimnazjum, który w roku szkolnym 2017/2018 nie otrzyma promocji do klasy III z dniem 1 września 2018 r. stanie się uczniem klasy VIII szkoły podstawowej.

• Uczeń klasy III dotychczasowego gimnazjum, który w roku szkolnym 2018/2019 nie ukończy szkoły, z dniem 1 września 2019 r. stanie się uczniem klasy VIII szkoły podstawowej.

• W roku szkolnym 2018/2019 ostatni rocznik uczniów klas III ukończy gimnazjum. Od 1 września 2019 r. w ustroju szkolnym gimnazja nie będą już funkcjonowały.

Przepisy nowego Prawa Oświatowego zobowiązują Jednostki Samorządu Terytorialnego do dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. Z dniem 1 września 2017 r. dotychczasowe sześcioletnie szkoły podstawowe z mocy prawa przekształcą się w ośmioletnie szkoły podstawowe natomiast gimnazja można przekształcić w ośmioletnią szkołę podstawową lub włączyć do ośmioletniej szkoły podstawowej.

W oparciu o wyżej wymienione przepisy w proponowanej sieci szkół dla Gminy Baranów Sandomierski dotychczasowe publiczne szkoły podstawowe funkcjonujące na terenie Naszej Gminy zostaną przekształcone w ośmioletnie szkoły podstawowe. Natomiast gimnazja wchodzące w skład zespołów szkół planuje się włączyć do szkół podstawowych, funkcjonujących w strukturze tych zespołów. W związku z tym w roku szkolnym 2017/2018 i 2018/2019 w szkołach tych prowadzone będą klasy dotychczasowego gimnazjum do czasu ich wygaśnięcia. Uczniowie klas gimnazjalnych, które będą funkcjonowały w strukturach ośmioletnich szkół podstawowych otrzymają świadectwa ustalone dla dotychczasowych publicznych gimnazjów.

W rezultacie sieć szkół w Gminie Baranów Sandomierski od 1 września 2017 r. przedstawiają załączniki:

• Plan sieci publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Baranów Sandomierski, a także granice obwodów szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Baranów Sandomierski, na okres od dnia 1 września 2017 r. do dnia 31 sierpnia 2019 r. - załącznik nr 1.
  • Plan sieci prowadzonych przez Gminę Baranów Sandomierski klas dotychczasowych publicznych gimnazjów prowadzonych w szkołach podstawowych oraz granice obwodów klas dotychczasowych gimnazjów od 1 września 2017 r. do dnia 31 sierpnia 2019 r. - załącznik nr 2.
  • Projekt planu sieci publicznych ośmioletnich szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Baranów Sandomierski, a także granice obwodów publicznych ośmioletnich szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Baranów Sandomierski, od dnia 1  września 2019 r. - załącznik nr 3.

Bliższych informacji udziela Małgorzata Drzewińska,

w dniach od poniedziałku do piątku,

w godzinach od 730 do 1530

tel. (15)8118581 wew.119