Informacja Burmistrza Miasta i Gminy Baranów Sandomierski na temat scaleń gruntów rolnych.

24-08-2015

Zasadniczym celem proponowanego mieszkańcom Gminy scalania gruntów jest poprawa możliwości i warunków gospodarowania na działkach rolnych.
W przypadku naszej Gminy ma ono przede wszystkim przeciwdziałać postępującej degradacji terenów rolnych, czego najbardziej widocznym przejawem jest bardzo duża liczba nieużytków, które z jednej strony są źródłem rozsiewania się chwastów, a z drugiej stanowią ostoję dzikiej zwierzyny niszczącej uprawy.

Scalenie gruntów tworzy korzystniejsze warunki gospodarowania w rolnictwie poprzez łączenie drobnych działek w większe, jak również racjonalne rozmieszczenie gruntów rolnych w stosunku do obszarów zabudowanych, urządzeń melioracji wodnych oraz dróg.

Bezpośrednim efektem wykonywanych prac scaleniowych, poprawiającym warunki użytkowania gruntów rolnych, jest: modernizacja istniejących bądź budowa nowych dróg dojazdowych do wszystkich działek, kompleksowe wykonanie systemu melioracji wodnych, jak również rekultywacja gruntów zaniedbanych i zdegradowanych.

Warunkiem koniecznym do wszczęcia postępowania scaleniowego jest złożenie wniosków przez większość właścicieli gruntów położonych na projektowanym obszarze scalenia lub właścicieli gruntów, których łączny obszar przekracza połowę powierzchni projektowanego obszaru scalenia. W sytuacji uruchomienia procesu scalania, właściciele gruntów, jako uczestnicy scalania mają wpływ na kształt dokonywanych scaleń, na każdym etapie postępowania. Koszty scalenia są w całości pokrywane ze środków Unii Europejskiej i budżetu Państwa.

We wskazanym temacie, podkreślenia wymaga również fakt, że zarówno działki budowlane, jak również tzw. tereny zagumienne, sady oraz lasy, stanowią elementy niezmienne, czyli nie podlegają scaleniu!

Więcej informacji na temat scalania gruntów można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy, w zamieszczonej tam relacji wideo z konferencji dotyczącej tematyki scaleń, przeprowadzonej 19 kwietnia 2015 r. w Baranowie Sandomierskim.

Marek Mazur

Burmistrz Miasta i Gminy