„Jak przygoda to tylko w Warszawie”

14-05-2015

„Jak przygoda to tylko w Warszawie”
W  dniu 30.04.2015r. wszyscy uczniowie i nauczyciele - uczestnicy realizowanego w PSP
w Knapach projektu  „Szkoła Talentów”, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej,  brali udział w wycieczce edukacyjno-turystycznej  do  Warszawy i do Centrum Nauki KOPERNIK
w Warszawie.
Wyjazd został zorganizowany, w celu rozbudzania zainteresowań matematyczno-przyrodniczych uczniów oraz podniesienia kwalifikacji nauczycieli, by w Centrum Nauki KOPERNIK  móc zobaczyć doświadczenia i eksperymenty już na światowym poziomie.
Centrum Nauki Kopernik jest jedną z najnowocześniejszych europejskich instytucji ukazujących związek nauki z kulturą i codziennością. Właśnie dzięki interaktywnym eksponatom zgromadzonym w sześciu galeriach tematycznych wszyscy  (nawet najmłodsi uczniowie) mogli się o tym przekonać, eksperymentując z lustrami, wodą, elektrycznością i siłami. Mogli zostać otuleni mydlaną bańką, „fruwać” w lustrze, odczuć trzęsienia Ziemi, poruszać się na latającym dywanie, obserwować ruchy atomów w zamkniętych przestrzeniach, uruchamiać zegary. Zmierzyli się z dźwigniami, siłami spójności i tarciem, ale także z fletniami i zjeżdżalnią. Mogli na czasowej wystawie oglądać  mikroświat w powiększeniu a makroświat, czyli Kosmos w Planetarium Kopernika, gdzie na seansie 3D obserwowali Kosmos i wyprawę kosmiczną na Marsa.
Program wyjazdu obejmował także zwiedzanie naszej stolicy. Ponieważ był to ostatni dzień kwietnia, mogliśmy na żywo obserwować przygotowania do obchodów majowych rocznic. Mieliśmy okazję obejrzeć próbę musztry Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, orkiestry i dekorację przed Pałacem Prezydenckim i na Starym Mieście. Od zwiedzania stolicy rozpoczął się program naszej wycieczki, gdzie przewodnik „prowadził” nas od Warsa i Sawy, od legend warszawskich, przez historię Kolumny Zygmunta, oprowadził po Barbakanie z zachowanymi murami obronnymi, Placu  Zamkowym, Archikatedrze św. Jana, opowiadając historię żołnierzy z Powstania Warszawskiego, ratujących cudowną figurę Chrystusa. Zwiedziliśmy także Rynek Starego Miasta, pomniki: Syrenki Warszawskiej i Małego Powstańca.
Istotnym punktem wyjazdu był wspólny obiad w restauracji obok Centrum Nauki KOPERNIK.
Wszystko to było  sfinansowane w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programu Operacyjnego Kapitał Ludzki i dzięki tym środkom, wszyscy uczestnicy projektu mogli pierwszy raz  nie tylko zwiedzić naszą stolicę, „ale uczyć się bawiąc i bawiąc się uczyć”.
Wszyscy wrócili zadowoleni, bogatsi o nowe informacje, doświadczenia i eksperymenty,
z postanowieniem, że jeszcze wrócą do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie po naukę i zabawę.

Opracowała: Józefa Partyka

Osoba publikująca: Tomasz Pruś