Oficjalna Strona Miasta i Gminy

Baranów Sandomierski

Aktualności

Jesienny przegląd wałów przeciwpowodziowych

02-11-2015

Tak jak na wiosnę przegląd wałów przeciwpowodziowych został przeprowadzony w obecności przedstawicieli Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie - Inspektorat Tarnobrzeg, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie – Oddział Sandomierz, przedstawicieli Urzędu Miasta i Gminy w Baranowie Sandomierskim oraz właściwych terytorialnie strażników wałowych.
W ramach przeprowadzonych czynności, komisja skontrolowała odcinki wałów przeciwpowodziowych wraz z  towarzyszącą im infrastrukturą, na rzekach przepływających przez Gminę Baranów Sandomierski. Stan techniczny wałów przeciwpowodziowych położonych na terenie Gminy Baranów Sandomierski  został określony jako dostateczny.

 

Podczas przeglądów, komisja zwróciła uwagę na liczne nasadzenia w międzywalu Wisły jak i w obrębie samych wałów przeciwpowodziowych rzeki Babulówki i Trześniówki.

Przypominamy mieszkańcom Gminy, że zgodnie z art. 85 Ustawy z dnia 18 lipca 2001r "Prawo Wodne"

dla zapewnienia szczelności i stabilności wałów przeciwpowodziowych zabrania się:
1) przejeżdżania przez wały oraz wzdłuż korony wałów pojazdami, konno lub
przepędzania zwierząt, z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych,
2) uprawy gruntu, sadzenia drzew lub krzewów na wałach oraz w odległości
mniejszej niż 3 m od stopy wału,
3) rozkopywania wałów, wbijania słupów, ustawiania znaków przez nieupoważnione
osoby,
4) wykonywania obiektów budowlanych, kopania studni, sadzawek, dołów oraz
rowów w odległości mniejszej niż 50 m od stopy wału,
5) uszkadzania darniny lub innych umocnień.

Zgodnie z ustawą, Starosta może, w drodze decyzji, nakazać usunięcie drzew lub krzewów z wałów
przeciwpowodziowych oraz terenów, o których mowa w ust. 1 pkt 2. n.n. ustawy.


W wyniku przeglądu określono następujące potrzeby w zakresie wymaganych prac konserwacyjnych:
- doszczelnienie i konserwacja śluz oraz częściowe ich odmulenie z jednoczesnym montażem krat na niektórych śluzach,

- remont drogi przywałowej Wisły (sekcja VII) od granicy z Przykopem do pierwszej rampy w Dymitrowie Małym tzw.  "Dworska Rampa"

- remont drogi przywałowej Babulówki od Przewozu do targowicy, poprzez uzupełnienie ubytków kamieniem,

Wyżej wymienione prace zostaną wykonane w najbliższym czasie jeszcze przed zimą.

 

Zakończone zostały prace projektowe przebudowy śluzy wałowej na tzw. Czcianku w miejscowości Suchorzów tj. sekcja VII prawego wału rzeki Wisły. Obecnie został rozebrany fragment wału wiślanego i wykonane zostało tymczasowe obwałowanie w postaci grodzi. Wykonawcą zadania jest Zakład Zadrzewień, Zieleni i Rekultywacji Spółka z o.o.  z siedzibą w Tarnobrzegu, przy ul. Fabrycznej 8.

 

Jednocześnie zakończone zostały prace likwidacji kolein na koronie wału - P wał Trześniówki w km 0+000- 0+222 , L wał w km 0+000- 0+380 - 602 mb w m.Durdy, Smykle gm. Baranów Sandomierski. Wykonawcą robót był Rejonowy Związek Spółek Wodnych w Tarnobrzegu.

 

Na wniosek przedstawicieli Gminy Baranów Sandomierski, zostały wymienione klapy na śluzie wiślanej, na granicy Gminy Padew Narodowa i Baranów Sandomierski. Dotychczasowe, znacznie wyeksploatowane i wiekowe klapy zostały zastąpione nowymi. Nieszczelności klap, pomimo, że leżą one na terenie sąsiedniej gminy, miały bezpośrednie oddziaływanie na Gminę Baranów Sandomierski, dlatego tak ważna była ich wymiana. Mamy nadzieję, że dzięki nowym klapom zwiększy się bezpieczeństwo mieszkańców Gminy, a tereny w obrębie odziaływania przedmiotowej, śluzy będą w pełni wykorzystywane rolniczo.

 

Podkarpacki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie podpisał również umowę na opracowanie projektu budowlanego i wykonawczego pn.: „Babulówka- rozbudowa obwałowań: lewy w km 2+200-6+600, prawy w km 2+000-6+584 na terenie miejscowości Dymitrów Duży, gm. Baranów Sandomierski” . Zadanie to wpisane jest do opracowywanego przez KZGW Planu Zarządzania Ryzykiem Powodziowym.

 

bip
Podmiot publikujący: Gmina Baranów Sandomierski
Osoba odpowiedzialna:
Osoba publikująca: Marek Barszcz
Osoba aktualizująca: Marek Barszcz
Data wytworzenia: 2015-10-29
Data publikacji: 2015-10-29
Data modyfikacji: 2015-11-03