Oficjalna Strona Miasta i Gminy
Baranów Sandomierski
W całej Polsce ma stanąć ponad sto multimedialnych pomnikowych ławek, które będą również nośnikami treści nawiązujących do lokalnej historii związanej z Odzyskaniem Niepodległości. Ławki mają być zaopatrzone w fotokody QR umożliwiające ściągnięcie materiałów historycznych, ładowarki urządzeń mobilnych i hot-spot sieci bezprzewodowej. Każda ławka ma zawierać także podane w multimedialnej formie informacje na temat lokalnych, ważnych historycznie wydarzeń dla danego regionu. Ministerstwo Obrony Narodowej założyło, że ławki będą pogrupowane w szlaki tematyczne.
Szlak legionowy obejmie tereny walk Legionów- będzie nawiązywał do wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej spod Krakowskich Oleandrów oraz bitew stoczonych m. in. pod Łowczówkiem, Laskami i Anielinem. Szlak powstania wielkopolskiego ma upamiętniać wyzwolenie Poznania, Wągrowca, Chodzieży, Żnina, Kcyni i Nakła oraz podkreślić rolę Ignacego Jana Paderewskiego.
Szlak hallerowski będzie nawiązywać do przyjazdu z Francji Błękitnej Armii; powrotu Kujaw i Pomorza Gdańskiego do Polski oraz zaślubin Polski z morzem. Szlak powstań śląskich będzie nawiązywać do walk Polaków na Górnym Śląsku, a szlak biało-czerwonej szachownicy ma upamiętnić walkę lotników w wojnie 1920 r., którzy wykonali 4370 lotów bojowych m. in. z lotnisk w Dęblinie, Radomiu i Warszawie. Szlak wojny 1920 roku i Bitwy Warszawskiej upamiętni takie miejsca bitew jak Radzymin, Ossów, Sarnowa Góra, Borkowo i Komarów.
Kolejny szlak – "Polskie drogi do niepodległości" zaplanowano w województwach zachodnich i północnych – ma on być syntezą materiałów z pozostałych szlaków.
Konkurs jest skierowany do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Na propozycję resort czeka do 22 maja. Autor zwycięskiego projektu otrzyma nagrodę główną w wysokości 30 tys. zł. Ministerstwo przewiduje również dwa wyróżnienia po 8,5 tys. zł. Poniżej zamieszczamy stosowne załączniki wraz z regulaminem konkursu.