Oficjalna Strona Miasta i Gminy

Baranów Sandomierski

Aktualności

Konkurs Piosenki I Poezji Ekologicznej w Baranowie Sandomierskim

26-04-2016

Wymarzony duet – ekologia
i talent

podczas XVI Gminnego Konkursu Piosenki I Poezji Ekologicznej
w Baranowie Sandomierskim

 

22 kwietnia 2016 roku już po raz XVI w Miejsko–Gminnym Ośrodku Kultury w  Baranowie Sandomierskim odbył się  Gminny Konkurs Piosenki i Poezji Ekologicznej. Pomysłodawcą i organizatorem tego konkursu jest Zespół Szkół
i Placówek w Baranowie Sandomierskim na czele z dyrektorem Marią Pietrzyk. Współorganizują go również Urząd Miasta i Gminy oraz  Miejsko–Gminny Ośrodek Kultury.

Kolejny, bo już XVI Konkurs Piosenki i Poezji Ekologicznej został zorganizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi, obchodzonego na całym świecie  w rocznicę  uchwalenia aktu Czystego Powietrza oraz stworzenia Agencji Ochrony Środowiska.

 Z tej okazji organizowane są różne imprezy, koncerty, wystawy i pokazy, podczas których podkreśla się, że wraz z ochroną przyrody ratuje się wartości kształtujące relacje między ludźmi, takie jak życzliwość, miłość, wrażliwość, poczucie ładu i estetyki.

Tak też od 16 już lat w Baranowie Sandomierskim dzieci i młodzież z wielkim zaangażowaniem – piosenką, recytacją strof poetyckich oraz pracami plastycznymi - uczcili piękno otaczającej nas przyrody i wyrazili szacunek dla niej.

Gospodarz spotkania, dyrektor Miejsko–Gminnego Ośrodka Kultury w  Baranowie  Sandomierskim Pani Renata Domka dokonała uroczystego otwarcia imprezy i życzyła uczestnikom udanych wystąpień, a licznie zgromadzonej publiczności - wspaniałych wrażeń artystycznych i zadumy nad otaczającym nas światem.

Dyrektor Zespołu Szkół i Placówek w Baranowie Sandomierskim Pani Maria Pietrzyk serdecznie przywitała  młodych artystów, zgromadzoną publiczność oraz przybyłych gości:

- Krzysztofa Pitrę - Wicestarostę Powiatu Tarnobrzeskiego,

- Marka Mazura – Burmistrza Miasta i Gminy Baranów Sandomierski,

- Danutę Serafin- Wiceprezesa Zarządu Okręgu LOP w Tarnobrzegu, Radną Powiatu     Tarnobrzeskiego,

- Janusza Wepsięcia –Wiceprezesa Zarządu Okręgu LOP w Tarnobrzegu.

- ks. Andrzeja Machowicza – dziekana Parafii w Baranowie Sandomierskim

- Janysza Wilka – przewodniczącego Komisji Oświatowej

- Kazimierza Ślęzaka – przewodniczącego Rady Osiedla w Baranowie Sandomierskim

- Teresę Soboń – przedstawicielkę GZUP w Baranowie Sandomierskim

- Kamila Tuszyńskiego przedstawiciela Centrum Promocji Natura 2000

Konferansjerami zaś byli uczniowie klasy III a Publicznego Gimnazjum w Baranowie Sandomierskim – Wiktoria Bąk i Jakub Białek,  którzy zawsze byli gotowi pomóc wszystkim uczestnikom na scenie oraz profesjonalnie wypełnili zadanie prowadzących to niezwykłe spotkanie. Serdecznie przywitali zaproszonych gości i sponsorów, bez których organizacja święta piosenki i poezji ekologicznej byłaby niemożliwa. Do sponsorów konkursu należą:

-  Paweł Bartoszek, Krzysztof Pitra - Starostowie Powiatu Tarnobrzeskiego,

-  Marek Mazur– Burmistrz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski, 

-  Kazimierz Ślęzak – Przewodniczący Zarządu Rady Osiedla Baranów Sand.,

-  Dariusz Chemel – Kierownik GZUP w Baranowie Sandomierskim,

-  Ryszard Jania i Witold Tryczyński - Pilkington Automotive Poland w Chmielowie,

-  Janusz Wepsięć –Wiceprezes Zarządu Okręgu LOP w Tarnobrzegu,

-  Zofia Maziarz - Zarząd Okręgu LOP w Tarnobrzegu,

-  Kazimiera Kwiatkowska – Przyjaciel szkoły,

-  Maria Gwoździowska- właścicielka Księgarni w Baranowie Sandomierskim,

-  Marcin Madej – właściciel  sklepu i Piekarni Wiejskiej w Knapach,

-  Krystyna i Jarosław Krzemień – właściciele Szkółki Drzew i Krzewów  Ozdobnych w Baranowie Sand.,

-  Zenon Hynowski – Radny Gminy Baranów Sandomierski.

 

W konkursie wzięło udział 93 uczestników w 4 kategoriach wiekowych: przedszkolaki, uczniowie klas I-III oraz IV-VI  szkół podstawowych, a także gimnazjaliści.

Zmagania konkursowe oceniała komisja w składzie:

Wojciech Gwoździowski- animator życia kulturalnego w Baranowie Sand.,

Danuta Serafin- Wiceprezes Zarządu Okręgu LOP w Tarnobrzegu, Radna Powiatu     Tarnobrzeskiego,

Janusz Wepsięć - Wiceprezes Zarządu Okręgu LOP w Tarnobrzegu,

Teresa Soboń – przedstawicielka GZUP w Baranowie Sandomierskim

Kamil Tyszyński – przedstawiciel Centrum Promocji Natura 2000

Prezentację piosenek ekologicznych rozpoczęła  najmłodsza grupa wiekowa - przedstawiciele 6 przedszkoli z terenu naszej gminy. Najmłodsi  artyści nie mogli się doczekać na swoje wystąpienia, które zostały przygotowane pod bacznym okiem pań przedszkolanek. Wysoki poziom występów przedszkolaków oczarował wszystkich – również komisję konkursową, która wszystkim 19 wykonawcom postanowiła przyznać zasłużone wyróżnienia, piłki oraz słodycze.

 

przedszkola

wykonawcy    piosenek

tytuł piosenki

opiekunowie

1. Publiczne Przedszkole

 w Skopaniu

Lena Grazda

Julia Ślęzak

Jagoda Rosa

„Stokrotka
i biedronka”

 

Dorota Marta Surowiec

2.Publiczne Przedszkole

 w Ślęzakach

Julia Burzyńska

Kinga Nowak

Kinga Zawolska

„Wielkie sprzątanie”

 

Bożena Pandura

Krystyna Dryka

3.Publiczne Przedszkole

w  Woli Baranowskiej

Maria Guła

Anastazja Pieróg

Anna Furdyna

„Zielony dom”

 

Grażyna Rosa

4.Publiczne  Przedszkole
w Dąbrowicy

Bartosz Kłek

Przemysław Róg

Zuzanna Bereska

„Każde dziecko
o tym wie”

 

Marzena Pietrasik

5. Niepubliczne Przedszkole
w Baranowie Sand.

 

Julia Opałka,

Julia Paź

Gabriela Babińska

Natalia Jaromek

„Ziemia –zielona wyspa”

 

 

Katarzyna Witoń –Kochowska

6. Publiczne Przedszkole
w Baranowie Sand.

Julia Dziama

Szymon Przybyło

Ewelina Ślońska

„Posprzątajmy świat”

Danuta Pławiak

 

Następną grupę wiekową stanowili uczniowie klas I – III szkół podstawowych. Swoje piosenki zaprezentowali uczniowie z 7 szkół.

Najwyżej został oceniony występ duetu ze Szkoły Podstawowej w Skopaniu  - Julii Owoc i Natalii Rusek za wykonanie piosenki „Świat bez wody”. II miejsce w tej kategorii zostało przyznane Michalinie Plucie, która reprezentowała Szkołę Podstawową w Woli Baranowskiej, a III – Marii Łukasiewicz i Aleksandrze Stępień – uczennicom Szkoły Podstawowej w Baranowie Sandomierskim.

Kolejna grupa wiekowa to uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej. Jury przyznało w tej kategorii I miejsce Urszuli Wilczyńskiej, reprezentującej  Szkołę Podstawową w Baranowie Sandomierskim za piosenkę „Pszczoły na wrotkach”. Kolejne II miejsce  wyśpiewał Maksymilian Cena ze Szkoły Podstawowej w Skopaniu, III miejsce zajęła Karolina Figacz, która wystąpiła z towarzyszeniem zespołu  w składzie: Grzegorz Babiuch, Jakub Dąbrowski, reprezentujący Szkołę Podstawową w Slęzakach.

W III – najstarszej kategorii wiekowej wystąpili uczniowie z gimnazjum. Jury przyznało następujące lokaty: laureatką I miejsca została  uczennica Gimnazjum w Baranowie Sandomierskim Aleksandra Solarska, która zaśpiewała piosenkę pt. „Pamiętajcie o ogrodach”.  II miejsce wywalczyła Sylwia Dul z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego w składzie: Klaudia Brylska, Grzegorz Babiuch, Jakub Dobrowolski, Krzysztof Chmielowiec i Michał Chmielowiec - reprezentujący Gimnazjum w Ślęzakach. III miejsce zajęła Wiktoria Pluta – uczennica Gimnazjum w Woli Baranowskiej.

Nauczyciele opiekunowie nagrodzonych uczniów: Mariola Kida, Marta Janczura, Grażyna Solarska, Renata Malinowska. Renata Alberska, Barabara Tłuścik, Łukasz Jugo, Grzegorz Drzymała, Agata Nino-Chwałek.

Na tym zakończyła się prezentacja piosenki ekologicznej. To był niezwykły koncert. Kolejnym punktem konkursu była recytacja strof poetyckich, z których płynęło przesłanie i troska o środowisko naturalne człowieka. W konkursie recytatorskim wzięło udział 10 recytatorów z 6 szkół podstawowych i 4 gimnazjów.

Zmagania recytatorów z klas IV – VI szkoły podstawowej zaowocowały zdobyciem I miejsca przez uczennicę Szkoły Podstawowej w Baranowie Sandomierskim Laurę Surowiec za piękną recytację  wiersza  „Apel do ludzi”. 

II miejsce w tej kategorii wywalczyła Michalina Leśniak ze Szkoły Podstawowej w Ślęzakach , a III – Dominika Kosior ze Szkoły Podstawowej w Durdach.

Wśród uczestników konkursu recytatorskiego z gimnazjum zdobywczynią I miejsca okazała się Wiktoria Pasek, uczennica Publicznego Gimnazjum w Ślęzakach, za interpretację fragmentu „Pana Tadeusza”.  II miejsce wywalczyła Martyna Ramus, reprezentująca Publiczne Gimnazjum w Skopaniu, III miejsce zdobyła Magdalena Hajnas z Gimnazjum w Baranowie Sandomierskim.

Nauczyciele opiekunowie nagrodzonych uczniów: Agata Durda, Anna Cieśla, Anna Skrok, Anna Juda, Danuta Lis.

Wszyscy uczestnicy i zaproszeni goście mogli także obejrzeć konkursową wystawę prac plastycznych: „Zdrowa przyroda – zdrowy człowiek””.

Oto zdobywcy I miejsca:

- w kategorii klas I – III szkoły podstawowej – Julia Bialo ze Szkoły Podstawowej Dąbrowicy,

- w kategorii klas IV – VI  szkoły podstawowej – Natalia Róg ze Szkoły Podstawowej w Durdach ,

- w kategorii klas I – III gimnazjum – Karolina Bożek z Gimnazjum w Baranowie Sandomierskim.

XVI Gminny Konkurs Piosenki i Poezji Ekologicznej w Baranowie Sandomierskim dobiegł końca. Burmistrz Miasta i Gminy  pan Marek Mazur oraz zaproszeni goście i komisja konkursowa wręczyli wszystkim uczestnikom Konkursu dyplomy za uczestnictwo i drobne upominki, a laureaci otrzymali także dyplomy, nagrody książkowe oraz nagrody rzeczowe. Uhonorowani zostali także nauczyciele, którzy przygotowali swoich uczniów do występu – otrzymali z rąk burmistrza specjalne podziękowania. Wszystkie szkoły, które odpowiedziały na zaproszenie organizatorów Konkursu, otrzymały także różaneczniki do ogródka szkolnego, a dzieci, młodzież i opiekunowie - poczęstunek. Podziękowano także organizatorom Konkursu: Marii Pietrzyk, Grażynie Stępień i Danucie Lis.

Podsumowując  XVI już edycję  Konkursu, którego poziom artystyczny z roku na rok jest coraz wyższy, poddajmy się refleksji, dotyczącej szacunku do otaczającego nas świata, który niesie radość, zapewnia spokój i regeneruje siły
i posłuchamy, jak bije olbrzymie zielone serce przyrody

Danuta Lis

 

 

 

 

 

bip
Podmiot publikujący: Gmina Baranów Sandomierski
Osoba odpowiedzialna:
Osoba publikująca: Anna Smykla
Osoba aktualizująca: Anna Smykla
Data wytworzenia: 2016-04-26
Data publikacji: 2016-04-26
Data modyfikacji: 2016-04-26