KRWIODAWCY ZE ,,STRAŻAKA” ŚWIĘTOWALI JUBILEUSZ 20 –LECIA DZIAŁALNOŚCI

28-02-2017

Z tej okazji w sali domu ludowego w Skopaniu odbyło się okolicznościowe spotkanie. Oprócz krwiodawców wzięli w nim udział goście: wicestarosta tarnobrzeski – Krzysztof Pitra; burmistrz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski – Marek Mazur; dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu – Kamil Kalinka; kierownik wydziału szkolenia i bezpieczeństwa ruchu drogowego WORD Tarnobrzeg – Marek Ożga; sołtys sołectwa Skopanie - Eugeniusz Ślęzak.

Historię klubu przedstawił zebranym jego prezes Artur Ślęzak. Z jego wystąpienia dowiedzieliśmy się , że zebranie założycielskie klubu odbyło się w dniu 11 lutego 1997 roku z inicjatywy zarządu jednostki OSP i wzięło w nim udział 12 osób. Pierwszym prezesem wybrany został ówczesny prezes OSP Mieczysław Mazur. 17 lutego klub został zarejestrowany w zarządzie rejonowym PCK
w Tarnobrzegu, a dzień później krwiodawcy udali się do punktu krwiodawstwa w tarnobrzeskim szpitalu, gdzie oddali krew – większość z nich po raz pierwszy w życiu.

W 1999 roku do klubu dołączyła grupa aktywnych krwiodawców z klubu HDK przy Fabryce Firanek ,,Wisan” – liczba krwiodawców wzrosła wtedy do 20.

Przez wszystkie lata działalności liczba krwiodawców ciągle się zmieniała i obecnie wynosi 23 osoby, w tym 3 kobiety. Z grupy założycielskiej do dziś działa trzech krwiodawców : Mieczysław Mazur, Grzegorz Ślezak i Artur Ślęzak. Wśród krwiodawców są osoby, które po oddaniu kilkunastu lub kilkudziesięciu litrów krwi z różnych przyczyn zaprzestały już oddawania- najczęściej z przyczyn zdrowotnych oraz zmiany miejsca zamieszkania – ale nadal wspierają działalność swoich kolegów. Są także tacy, którzy oddają krew 20 i więcej lat i mogą się poszczyć dość pokaźną ilością oddanej krwi - Henryk Furdyna – 54 l, Artur Ślęzak – 51 l, Krzysztof Ślęzak – 45,5 l. Są też ludzie młodzi, którzy oddają krew od niedawna. Ale wszyscy bez wyjątku czynią to bezinteresownie chcąc nieść pomoc tym, którzy jej potrzebują. Dotychczas wszyscy byli i obecni członkowie klubu oddali 465 litrów krwi.

W ubiegłym roku po raz pierwszy strażacy-krwiodawcy  zorganizowali akcję krwiodawstwa w Skopaniu. W dniu 28 maja ub.r. przybyła do Skopania ekipa wyjazdowa z RCKiK w Rzeszowie , a 30 osób  które  wzięło w niej udział oddało 13,5 l krwi. Również w tym jubileuszowym roku krwiodawcy  ze Skopania planują zorganizować taką akcję i poprawić wynik z roku ubiegłego.

Prezes klubu złożył swoim kolegom serdeczne podziękowania za ich dotychczasową humanitarną działalność i zachęcił do dalszej aktywności. Podziękował także przyjaciołom i sponsorom klubu – instytucjom i osobom, które od samego początku jego istnienia wspierały jego działalność.
Do tego grona należą: kolejni burmistrzowie gminy Baranów Sandomierski, starostowie powiatu tarnobrzeskiego, zarząd jednostki OSP Skopanie oraz członek wspierający OSP - Bogdan Panek.

Również przybyli na spotkanie goście podziękowali krwiodawcom za ich społeczną działalność na rzecz ratowania zagrożonego życia. Wręczyli im upominki ufundowane ze środków gminy Baranów Sandomierski, powiatu tarnobrzeskiego a także gadżety firmowe WORD w Tarnobrzegu.

Z inicjatywy pana Kamila Kalinki postanowiono poprzeć wniosek o podjęcie działań w zakresie przywrócenia stałego punktu poboru krwi w Tarnobrzegu.

Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem i wspólnym oglądaniem skoków narciarskich podczas Mistrzostw Świata w Lahti.

Osoba publikująca: Lidia Ciesielska
Osoba aktualizująca: Lidia Ciesielska