Oficjalna Strona Miasta i Gminy
Baranów Sandomierski
W sobotę przedstawiciele samorządów Baranowa Sandomierskiego, Tarnobrzega, Sandomierza, Gorzyc i Radomyśla nad Sanem wzięli udział w konferencji „Łączy nas Wisła”. Ideą spotkania było przygotowanie wspólnych pomysłów na reaktywację turystyki w obrębie Wisły i Sanu.
Spotkanie przedstawicieli samorządów poprzedził spływ królową polskich rzek. Rozpoczął się on w miejscu dawnego przejścia granicznego pomiędzy zaborami Carską Rosją, a Cesarstwem Austro-Węgier, czyli na przeprawie promowej w Baranowie Sandomierskim. – Wspólnie z prezydentami, burmistrzami, wójtami oraz pracownikami odpowiedzialnymi w gminach za inwestycję, kulturę, promocję chcemy zastanowić się nad różnymi działaniami w obrębie Wisły i Sanu. Jesteśmy przekonani, że tylko nasze wspólne i spójne działania mogą przyczynić się do rozwoju turystyki naszych nadwiślańskich i nadsańskich miast i gminy – podkreślał Leszek Surdy, wójt Gorzyc.
Baranów Sandomierski reprezentował sekretarz – Bogdan Tomczyk, Tarnobrzeg – wiceprezydent Wojciech Brzezowski, Sandomierz – Andrzej Gajewski, Gorzyce – wójt Leszek Surdy, a Radomyśl nad Sanem – Jan Pyrkosz, powiat tarnobrzeski – starosta Paweł Bartoszek i wicestarosta Krzysztof Pitra.
– Zza biurka trudno byłoby ocenić i wpaść na pewne rozwiązania, ta wyprawa była dla nas inspiracją do nowych pomysłów, które warto uwzględnić we wspólnych działaniach – podkreślali zgodnie uczestnicy wyprawy.
Spotkanie zwieńczyła konferencja podczas, której zastanawiano się z jakich źródeł można sfinansować „pomysły znad Wisły”, ale też jakie działania razem można realizować.
Swoimi pomysłami, wypracowanymi podczas sobotniego wydarzenia, samorządowy będą chcieli podzielić się w Warszawie. Spotkanie poświęcone będzie uzgodnieniu wspólnych prezentacji i działań poszczególnych środowisk nie tylko o zasięgu regionalnym, ale i krajowym. Organizatorem konferencji jest Społeczny Komitet Obchodów ROKU RZEKI WISŁY w 2017
Wśród pomysłów, które przedstawiciele samorządów chcieliby wspólnie realizować znalazły się m.in. działania w obrębie infrastruktury tj. stworzenie miejsc widokowych szczególnie przy ujściu Sanu do Wisły, wybudowanie slipów wyposażonych w zaplecza sanitarne, miejsca do grillowania, pola namiotowe, umieszczenie wzdłuż Wisły znaków informacyjnych o miejscowościach.
Na spotkaniu pojawiły się również koncepcje stworzenia tzw. „Szlaku Wisły” tj. zagospodarowania starorzeczy, stworzenia tras rekreacyjnych z uwzględnieniem walorów przyrodniczych, czy ciekawych historycznie i kulturowo miejsc.
Wśród wydarzeń i działań, które mogłyby promować region w Roku Rzeki Wisła wymieniono m.in. cykl imprez „Kultura na brzegu”, wydanie publikacji „Legendy znad Wisły” oraz stworzenie gry planszowej „Łączy nas Wisła”.
Głównym problemem, na który zwracali szczególną uwagę uczestnicy spotkania, był brak żeglowności Wisły. Marzeniem wszystkich byłoby przywrócenie roli Wisły jako ekonomicznego i ekologicznego szlaku transportowego i szlaku turystycznego.
mz