Lasowiaczki na Dożynkach Wojewódzkich w Markowej

28-08-2019

XIX Dożynki Województwa Podkarpackiego i XXXVI Dożynki Archidiecezji Przemyskiej odbyły się w niedzielę 25 sierpnia w Markowej. W skład delegacji Powiatu Tarnobrzeskiego wszedł min. wicestarosta Jacek Rożek oraz Zespół Obrzędowy Lasowiaczki, który zaprezentował własnoręcznie upleciony wieniec.

Uroczystości odbyły się na placu przy Centrum Kultury Gminy Markowa. Tam odbyła się uroczysta msza św. dziękczynna za zbiory z poświęceniem wieńców dożynkowych. Po mszy św. odbyła się część obrzędowa i występy artystyczne.

W tegorocznych dożynkach wzięło udział ok. 100 delegacji z całego Podkarpacia i tysiące mieszkańców województwa. Uroczystości odbyły się w miejscu szczególnym - w Markowej, czyli miejscowości, w której mieszkali Ulmowie – rodzina rozstrzelana przez hitlerowców za ukrywanie Żydów podczas II wojny światowej. Dzisiaj działa tu muzeum ich imienia. Przed uroczystościami na grobie Ulmów zostały złożone wieńce.

rd

Osoba publikująca: Agata Dul