Maj miesiącem darowania kar

18-05-2016

Maj miesiącem darowania kar

Już nie musisz bać się stanąć przed bibliotekarką z przetrzymaną książką. Nie będzie karcenia, ani żadnych innych reperkusji. Darujemy karę! Jeszcze tylko do końca maja w Baranowie Sandomierskim możesz bez konsekwencji oddać książki, których termin zwrotu już minął.

Zniesienie kar za długotrwałe przetrzymywanie wypożyczonych książek obowiązuje od początku maja. Jest to akcja związana z Ogólnopolskim Tygodniem Bibliotek. Ogłosiła ją Biblioteka Publiczna w Baranowie Sandomierskim, a także jej filie w Dąbrowicy, Suchorzowie i Woli Baranowskiej.

Do końca maja bez żadnych konsekwencji wszyscy zapominalscy mogą oddać książki, które trzymają trochę za długo. Zazwyczaj w takiej sytuacji naliczane są kary za każdy dzień zwłoki. Ale z okazji święta książek, bibliotekarze postanowili dać szansę wszystkim, którzy obawiają się finansowych konsekwencji.

- Chodzi o to, żeby odblokować te książki – tłumaczy kierowniczka w biblioteki w Baranowie Sandomierskim Anna Grabowska – Chcemy je odzyskać, by inni czytelnicy także mogli je przeczytać. Jednocześnie zachęcimy tych przetrzymujących książki, by ponownie nas odwiedzili.

Jak podkreśla kierowniczka, kary za nieterminowe oddanie książek to są drobne opłaty. Mają na celu zmobilizowanie czytelników, by zwracali przeczytane pozycje i udostępnili je innym. Dotychczas z tej okazji skorzystało już kilkadziesiąt osób.

Majowa abolicja jest co roku wprowadzana w wielu bibliotekach w Polsce. Książnica w Baranowie Sandomierskim już po raz kolejny włączyła się w tę ogólnokrajową akcję.

rd

Osoba publikująca: Anna Smykla