Maseczki dla mieszkańców Gminy Baranów Sandomierski! Chrońmy siebie i innych!

17-04-2020

W związku z trwającą epidemią COVID-19 oraz kierując się troską o stan zdrowia mieszkańców, Samorząd Gminy Baranów Sandomierski rozpoczął w dniu dzisiejszym dystrybucję bezpłatnych maseczek ochronnych, wielokrotnego użytku. Działania te mają charakter prewencyjny, zabezpieczający i ograniczający możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa COVID‑19 wśród mieszkańców naszej Gminy. W ramach akcji, zakupiono 8500 szt. maseczek, za łączną kwotę 44 642,50 . Istotną informacją jest fakt, że maseczki zostały zakupione u naszych lokalnych producentów, tj. : Aga Firany z Woli Baranowskiej, Fabryka Firanek „WISAN” S.A. w Skopaniu, MARKIZETA Solarscy Sp. J. Skopanie oraz firma F.H.U. Monika Ślęzak Skopanie, którzy wiedząc, że zakup jest realizowany z myślą o mieszkańcach Gminy, udzielili Urzędowi Miasta i Gminy specjalnego rabatu na ten cel.

Maseczki, które trafią do rąk mieszkańców Gminy Baranów Sandomierski, wykonane są z bawełny posiadającej certyfikat OEKO-TEX, tj. materiału wolnego od substancji szkodliwych. Zaletą maseczek jest możliwość ich prania i prasowania, a co za tym idzie, mogą być one bezpiecznie używane po każdorazowej dezynfekcji.

Organizacji dystrybucji maseczek w poszczególnych miejscowościach podjęli się radni Rady Miejskiej i sołtysi, dzięki czemu możliwe będzie sprawne dostarczenie pakietów ochronnych do każdego mieszkańca naszej Gminy. Każde gospodarstwo domowe otrzyma maseczki w ilości stosownej do ilości osób zgłoszonych w deklaracji śmieciowej.

Jednocześnie przypominamy, że na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 2020 r., od 16 kwietnia 2020 r. do odwołania, na terenie całego kraju został wprowadzony obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Nie jest to jednak obowiązek noszenia maseczek, ponieważ twarz można zakrywać zarówno maskami, jak i częściami odzieży, a w niektórych przypadkach przyłbicami.

Zasłanianie ust i nosa jest konieczne nie tylko w obiektach handlowych i usługowych, ale też w budynkach użyteczności publicznej. Obowiązek dotyczy również, nieruchomości wspólnych, czyli gruntów, części budynków i urządzeń użytkowanych nie tylko przez właścicieli, np. klatek schodowych, wind czy pralni.

Maski nie są wymagane, gdy korzystamy np. z tarasu, własnej nieruchomości gruntowej wokół domu. Nakaz nie dotyczy też rolników, którzy mogą wykonywać prace w gospodarstwie rolnym bez korzystania z maseczek.

Obowiązek noszenia maseczek lub zakrywania ust i nosa w inny sposób, dotyczy co do zasady ogółu obywateli, jedyne wyjątki o jakich wspomina rozporządzenie, to:

1. dzieci do ukończenia 4 lat;
  2. kierowca samochodu, jeśli jedzie sam lub z jednym dzieckiem do ukończenia 4 roku życia;
  3. osoby, które ze względu na stan zdrowia nie mogą zakrywać ust lub nie są w stanie tej czynności wykonywać samodzielnie – muszą one okazać odpowiednie zaświadczeni lub orzeczenie;
  4. pracownicy, którzy nie mają bezpośredniego kontaktu z interesantami ani klientami podczas wykonywania obowiązków zawodowych w budynkach, zakładach pracy, placówkach czy targowiskach;
  5. kierowcy transportu publicznego, taksówek oraz innych pojazdów wykorzystywanych do przewozu zarobkowego osób, jeśli pojazd wyposażony jest w odpowiednie oddzielenie kierowcy od pasażera;
  6. duchowni odprawiający mszę i wypełniający inne czynności religijne;
  7. żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wojsk sojuszniczych.

Pamiętajmy, że nosząc maseczkę w istotnym stopniu ograniczamy możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa COVID‑19. Chrońmy siebie i innych!

Osoba publikująca: Ewelina Biała
Osoba aktualizująca: Ewelina Biała