Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

23-01-2020

W celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy,  na  terenie Gminy Baranów Sandomierski zaplanowano na dzień  28 stycznia 2020 r. obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Organizatorzy wydarzenia informują, że pochód z lampionami wyjdzie jednocześnie ok. godziny 12.30 ze Szkół w Skopaniu i Baranowie Sandomierskim, by wspólnie pomodlić się za mieszkańców Gminy i okolic zabitych podczas II wojny światowej. Po modlitwie na dawnym cmentarzu żydowskim, uczestnicy zostaną zaproszeni na projekcje filmu pt. „Chleba Naszego Powszedniego”, który zostanie wyświetlony w Środowiskowym Domu Kultury w Skopaniu.

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu organizowane są już po raz dwunasty. W tym roku bierze w nich udział ponad 30 miejscowości. Uroczystości trwają od 2 stycznia do 22 lutego. Centralne uroczystości odbędą się 27 stycznia w Rzeszowie.

28 stycznia (wtorek)

godz. 12.30 marsz pamięci z lampionami na cmentarz żydowski (zbiórka przed Zespołem Szkół w Skopaniu)

godz. 13.00 wspólna modlitwa w intencji Żydów baranowskich (cmentarz żydowski w Baranowie Sandomierskim, ul. Fabryczna)

godz. 13.30 pokaz filmu „Chleba Naszego Powszedniego” TV Łańcut, reż. Katarzyna Mazurkiewicz, Kornel Pieńko (ŚDK w Skopaniu)